Henin-Hardenne slog ut Sjarapova

Justine Henin-Hardenne, som missade början av säsongen på grund av en knäskada, vann kvartsfinalen i Franska öppna mot Maria Sjarapova med 6-4,6-2 efter säkert spel.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

I semifinalen väntar sjundeseedade Nadja Petrova, vilket blir den tredje raka ryska motståndaren för belgiskan.

I går hade Henin två matchbollar emot sig mot Svetlana Kuznetsova. Vinstsviten är nu uppe i 22 matcher.

-Det viktigaste är att vinna när du inte spelar din bästa tennis, säger Henin, som kände sig bra under dagen.

Veteranen slog ut världsettan
30-åriga Mary Pierce krossade världsettan Lindsay Davenport med 6-3,6-2 i kvartsfinalen i Franska öppna.

-Det är helt galet. Jag har just slagit värlsettan i två raka set... Jag behöver tid för att inse vad jag har gjort, säger Pierce.

-Jag trodde aldrig jag skulle vinna den här matchen så enkelt.

Fransyskan kommer att möta ryskan Elena Lichovtseva i semifinalen. Senast en hemmaspelare vann på damsidan i Franska öppna var det Pierce som stod för triumfen - år 2000.