SAIK slog av på takten vid 5-0
Skellefteå AIK slog tillbaka Modo med 5-1 i en match som avgjordes redan i den första perioden.
Publicerad – Uppdaterad
Med en sekund kvar av perioden satte Oscar Lindberg 4-0 efter att ha lyft in en backhand från vänster där Modo-försvaret agerade passivt.
-Kan vi fortsätta så här kan det gå riktigt bra, säger tremålsskytten Oscar Möller till C More.
Även om SAIK hade studsarna med sig var Modo blekt och Oscar Alsenfelt fick en mardrömsstart i målet. SAIK kunde spela på resultatet från 5-0.
I mitten av andra perioden sköt Richie Regehr 5-1 för Modo i powerplay, något som kändes och som blev ett tröstmål.
När Modo låg på för en reducering stack Skellefteå AIK upp. Oscar Möller kom direkt från avbytarbåset och fri med Oscar Alsenfelt lyfte han in 3-0 för hemmalaget.
Möller fick ett fint släpp av Niclas Burström och klippte in pucken med ett mäktigt slagskott. Det var Möllers tredje mål.
Förbundskaptenen Pär Mårts satt på läktaren och såg all grannlåten.
-Kul, men det är inget att fokusera på. Om du spelar bra och gör det du ska får du förhoppningsvis din chans, säger Möller, som inte var förvånad över att laget så enkelt besegrade Örnsköldsvikslaget.
-Vi har tränat ruskigt hårt under sommaren. Jag känner mig otroligt stark och pigg på isen. Det känns som om hela laget orkar mer i år.