Mora går som tåget – tog sjätte raka

Alex Aleardi låg bakom Moras sjätte raka seger.
Foto: BildbyrånAlex Aleardi låg bakom Moras sjätte raka seger.

2 - 0

1-0, 1-0, 0-0
Smidjegrav Arena, Mora
Publik: 2850

Mora IK

2 - 0

1-0, 1-0, 0-0
Smidjegrav Arena, Mora
Publik: 2850

Tingsryds AIF

Här är laget att slå i hockeyallsvenskan. Inte ens toppkonkurrenten Tingsryd kunde stoppa Mora som tog sjätte raka segern efter 2–0 på hemmais.

Alex Aleardis 13:e mål för säsongen grundlade segern. Mora-forwarden skottfintade, drog en spelare och satte 1–0 i krysset.

Även det andra målet, som kom i mittperioden, låg den 24-årige forwarden bakom. Aleardi tryckte sig fram framför kassen och fick i väg ett avslut med backhand, varpå Alexander Hilmerson tog hand om returen och satte 2–0.

Matchen var rätt jämn spelmässigt – men Mattias Pettersson var omutlig i Mora-kassen och höll sin tredje nolla för säsongen.

HockeyAllsvenskan
LagHockeyAllsvenskanSVFGM-IM+/-P
1.Mora IKMIK3723329110-81+2977
2.BIK KarlskogaBIK37205210115-75+4072
3.IK PanternPAN3816481099-87+1264
4.Tingsryds AIFTAIF37175114106-86+2062
5.Västerviks IKVÄS36164412101-89+1260
6.Timrå IKTIK3715621489-82+759
7.MODO HockeyMODO3715321793-106-1353
8.Almtuna ISAIS37152317103-96+752
9.HC Vita HästenVIT3713451588-90-252
10.AIK IFAIK38134516104-110-652
11.IK OskarshamnIKO3612461492-102-1050
12.IF BjörklövenIFB3713141996-131-3545
13.VIK Västerås HKVIK379461877-101-2441
14.Södertälje SKSSK379432179-116-3738

Tabellen uppdateras löpande