Mora går som tåget – tog sjätte raka

Alex Aleardi låg bakom Moras sjätte raka seger.
Foto: BildbyrånAlex Aleardi låg bakom Moras sjätte raka seger.

2 - 0

1-0, 1-0, 0-0
Smidjegrav Arena, Mora
Publik: 2850

Mora IK

2 - 0

1-0, 1-0, 0-0
Smidjegrav Arena, Mora
Publik: 2850

Tingsryds AIF

Här är laget att slå i hockeyallsvenskan. Inte ens toppkonkurrenten Tingsryd kunde stoppa Mora som tog sjätte raka segern efter 2–0 på hemmais.

Alex Aleardis 13:e mål för säsongen grundlade segern. Mora-forwarden skottfintade, drog en spelare och satte 1–0 i krysset.

Även det andra målet, som kom i mittperioden, låg den 24-årige forwarden bakom. Aleardi tryckte sig fram framför kassen och fick i väg ett avslut med backhand, varpå Alexander Hilmerson tog hand om returen och satte 2–0.

Matchen var rätt jämn spelmässigt – men Mattias Pettersson var omutlig i Mora-kassen och höll sin tredje nolla för säsongen.

HockeyAllsvenskan
LagHockeyAllsvenskanSVFGM-IM+/-P
1.Mora IKMIK49304312150-106+44101
2.BIK KarlskogaBIK48247215149-100+4988
3.IK PanternPAN49225913128-117+1185
4.Västerviks IKVÄS49235516128-110+1884
5.Timrå IKTIK49217318124-112+1280
6.AIK IFAIK49215518135-131+478
7.Tingsryds AIFTAIF49206419128-111+1776
8.Almtuna ISAIS48193521136-129+768
9.HC Vita HästenVIT49166720111-116-567
10.IK OskarshamnIKO49156919116-130-1466
11.MODO HockeyMODO48166422122-140-1864
12.IF BjörklövenIFB48181425127-168-4160
13.VIK Västerås HKVIK49154624104-135-3159
14.Södertälje SKSSK49124330100-153-5347

Tabellen uppdateras löpande