Mora går som tåget – tog sjätte raka

Alex Aleardi låg bakom Moras sjätte raka seger.
Foto: BildbyrånAlex Aleardi låg bakom Moras sjätte raka seger.

2 - 0

1-0, 1-0, 0-0
Smidjegrav Arena, Mora
Publik: 2850

Mora IK

2 - 0

1-0, 1-0, 0-0
Smidjegrav Arena, Mora
Publik: 2850

Tingsryds AIF

Här är laget att slå i hockeyallsvenskan. Inte ens toppkonkurrenten Tingsryd kunde stoppa Mora som tog sjätte raka segern efter 2–0 på hemmais.

Alex Aleardis 13:e mål för säsongen grundlade segern. Mora-forwarden skottfintade, drog en spelare och satte 1–0 i krysset.

Även det andra målet, som kom i mittperioden, låg den 24-årige forwarden bakom. Aleardi tryckte sig fram framför kassen och fick i väg ett avslut med backhand, varpå Alexander Hilmerson tog hand om returen och satte 2–0.

Matchen var rätt jämn spelmässigt – men Mattias Pettersson var omutlig i Mora-kassen och höll sin tredje nolla för säsongen.

HockeyAllsvenskan
LagHockeyAllsvenskanSVFGM-IM+/-P
1.Mora IKMIK52314413162-117+45105
2.BIK KarlskogaBIK52277216161-110+5197
3.Västerviks IKVÄS52255517138-117+2190
4.IK PanternPAN52227914136-124+1289
5.AIK IFAIK52235618148-137+1185
6.Timrå IKTIK52227320130-121+983
7.Tingsryds AIFTAIF52226420139-121+1882
8.Almtuna ISAIS52223522149-136+1377
9.IK OskarshamnIKO52166921123-140-1769
10.HC Vita HästenVIT52166723117-128-1167
11.IF BjörklövenIFB52201526137-181-4467
12.MODO HockeyMODO52167425133-155-2266
13.VIK Västerås HKVIK52174625114-142-2865
14.Södertälje SKSSK52134332106-164-5850

Tabellen uppdateras löpande