Jörgen Persson klar för OS
Bordtennis-VM är över för svensk del långt innan medaljerna fördelats. Men mästerskapet gav positiva resultat. Både Jörgen Persson och Pär Gerell kommer att bli direktkvalificerade till OS nästa år.
Publicerad
När Jörgen Persson, 27:a på världsrankingen, och Pär Gerell, 39:a, kom till VM i Rotterdam hade de även OS i London i tankarna.
VM är sista tävlingen innan den ranking som ligger till grund för OS-platserna presenteras. 28 direktplatser delas ut och trots tidiga sortier i VM står det klart att Jörgen Persson och Pär Gerell är bland dem.
-Enligt alla som räknat på det här så är jag 25 eller 26 på listan, säger Pär Gerell.
Eftersom varje nation bara får ha två aktiva i stället för fyra i varje klass i bordtennis i London-OS nästa år - en följd av den totala kinesiska dominansen i Peking-OS 2008 - så var Persson i praktiken på plats 16 respektive 24 i OS-jakten inför VM.
Persson föll i andra omgången, en match för tidigt för att motsvara sin seedning, men klarar ändå en plats bland de 28. Liksom Gerell, som med vinst i första matchen gjorde vad han skulle rankingmässigt.
Så i stället för både tuffa och ovissa kval kan de redan nu se fram mot London nästa år.
45-årige Persson kommer därmed, liksom belgaren Jean-Michel Saive och kroaten Zoran Primorac, att göra sitt sjunde OS nästa år, medan det blir olympisk premiär för Gerell.
-Om jag hade missat en OS-plats också då jag förlorade i andra omgången så hade den förlusten känts ännu tyngre, säger Gerell.
-Nu har jag klarat det och att ta en direktplats till OS har varit ett mål hela säsongen. Jag har spelat två, tre turneringar extra för att ta så mycket poäng som möjligt. Och det är många som har spelat mycket på slutet, så det har varit tuffa turneringar i Pro Tour.
Formellt måste Sveriges olympiska kommitté (SOK) också övertygas om att Persson och Gerell har i OS att göra. Till saken hör dock att både Persson och Gerell har SOK-stöd. Det är också stor chans att Sveriges herrar tar en lagplats till OS. I så fall ska en spelare till tas ut.
Sverige var inför VM rankat på sjunde plats i världen. Men efter VM återstår flera kvalificerande tävlingar innan lagplatserna till OS är klara - inte minst lag-VM i Dortmund nästa vår.
TT