McLaren-bråk efter Hamiltons twitter
Jenson Button kritiserar sin stall-kamrat i McLaren, Lewis Hamilton, sedan denne publicerat förardata från träningen inför Belgiens GP i söndags på sin Twitter.
Publicerad – Uppdaterad
-Vi har jobbat så hårt med att förbättra bilen och att hålla det hemligt. Jag vill inte se det på Twitter, säger Button, som trots allt vann loppet medan Hamilton kraschade.
McLaren tvingade Hamilton, som följs av en dryg miljon på Twitter, att radera inlägget men skadan var redan uppkommen. -Jag blev verkligen besviken och överraskad, säger Button.
Hamilton förklarar sitt borttagna twitterinlägg med att han ville "omformulera" sig.
-Han missbedömde situationen. De andra twitterinläggen har vi inte bett honom att ta bort men det här tog han bort och bad om ursäkt för. Han tänkte uppenbarligen inte klart, säger McLaren-chefen Martin Whitmarsh till BBC om Hamilton.