Nadal vann makalös Wimbledonfinal

Rafael Nadal vann en lika välspelad som dramatisk Wimbledonfinal. Han bröt Roger Federers regim genom att vinna med 6-4,6-4,6-7(5-7),6-7(8-10),9-7. Spanjorens glädjetårar flödade.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Nadal bröt fram till 8-7 i femte set på sin fjärde breakboll. När mörkret började falla servade han hem matchen. Han vann på andra matchbollen vid 8-7.

Redan i fjärde sets tiebreak hade Nadal två matchbollar, men Federer räddade dessa och var den som förde matchen i femte set. Vid 5-5 var dock Nadal plötsligt nära att bryta, ett genombrott som istället kom vid 8-7.

Rafael Nadal blev den förste spelaren sedan Björn Borg 1980 att vinna både Franska öppna och Wimbledon samma år.

-Det är omöjligt att beskriva vad jag känner. Jag är väldigt glad. Det här är min favoritturnering, säger Nadal, som tog sig upp på läktarna för att krama om sin familj efter matchbollen.

Matchen stördes av flera regnavbrott. Totalt varade den i nästan fem timmar.

-Rafael är en värdig mästare. Jag försökte med allt, säger Federer, som tog en rejäl titt på pokalen innan Nadal höjde den mot den mörka himlen.

Erik Aldaeus