Olycka vid SM-tävlingarna
- stadioncross populärt men farligt ÖSTERSUND SM-tävlingen i skotercross var framme vid det första semifinalheatet på torsdagskvällen när olyckan var framme. Föraren Viktor Stenman krokade i en konkurrent, gjorde en volt och landade på styret.
Publicerad
Föraren bars ut på bår för vidare transport till sjukhus. Han är vid medvetande men har ryggsmärtor.
-Hakar man fast i en annan skoter kan sånt här hända. Framför allt om man är i luften när det händer, säger SVT Sports expert Dan Lang.
Stenman hade även känsel i armar och ben när han bars in i ambulansen.
Stadioncross på skoter är en populär publiksport, så också på SM-veckan om vintrarna numera. Men sporten är inte ofarlig - och nu slår forskarna larm.
Just nu pågår SM-veckan i Östersund och på torsdagskvällen är det dags för stadioncross på skoter.
Men sporten är också svårt drabbad av olyckor.
På bara två veckor har exempelvis två skotercrossförare skadats allvarligt i Västerbotten.
Brutna revben, punkterade lungor och ryggskador med tillfrälig förlamning handlade det om i de fallen.
Och nu efterlyser forskarna bättre säkerhet:
– Sporten har väldigt hög energi hela tiden, och det tål inte kroppen. Resultatet kan bli väldigt allvarliga skador, säger Per-Olof Bylund, forskare vid Norrlands universitetssjukhus i Umeå.
Vill du veta mer, se inslaget här intill.
Patric Sellén / Berno Jonsson