Scanpix
Foto: Scanpix

Raiola: "De kan dra åt helvete"

Zlatan Ibrahimovics agent Mino Raiola slår tillbaka mot de som tycker att svensken byter ner sig när han går från Milan till PSG. -De kan dra åt helvete, säger han till SVT Sport.

Publicerad – Uppdaterad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

–Folk har alltid åsikter om Zlatan, säger han.

Åsikterna har varit många efter att det blev känt att anfallsstjärnan lämnar Milan för spel i franska ligan. Experten Glenn Strömberg sade tidigare till SVT att det var "ett nerköp".

–Sett till de två ligorna så går han ner sig tycker jag. Det är också mindre chanser ute i Europa för de franska lagen jämfört med de italienska, sade han.

”Zlatan behöver inte pengarna”

Men Mino Raiola håller överhuvudtaget inte med.

–Vi har aldrig hört de här människorna prata om att det här är en bra svensk kille. Att han bär upp den svenska flaggan, säger Raiola.

–Det finns en del som inte tycker att han förtjänar att vara svensk. Men han är svensk och han är stolt över det.

Raiola har sett till att Zlatan kommer tjäna runt 120 miljoner kronor om året. Men pengarna är inget som driver svensken att fortsätta spela, enligt agenten.

–Zlatan behöver inte pengarna. Han behöver känslorna, han behöver nya mål att uppnå. Han är ingen spelare som är motiverad eller driven av pengarna, förklarar han.

Raiola rasar mot Uefa

PSG har lagt ut extremt mycket pengar på nyförvärv inför den kommande säsongen. Uefa vill införa fair play-regler, ”Financial fair play”, som ska göra det svårare för klubbar att köpa sig till framgång.

–De har hittills bara skadat fotbollen. Jag hoppades att det skulle förändras med den nuvarande ordföranden Platini, men det har bara blivit sämre, säger Raiola.

–De har aldrig gjort något för fotbollen eller spelarna. De klagar på att fotbollen blir dyrare, men de enda som gör den dyrare är de själva, fortsätter han.

Fotbollseuropa består av några få lag som i princip har obegränsat med pengar. PSG, Manchester City och Chelsea är några av klubbarna.

–Vi borde vara glada över att det finns en ryss som säger ”jag vill bygga ett stort lag i England” och tar ett litet lag som Chelsea och gör det till ett riktigt lag, säger en irriterad Raiola.