"Robin ska få springa"

Trettonde gången gillt för Robin Söderling? Inte om Roger Federer får bestämma. -Jag har aldrig förlorat mot honom, klart att det är en fördel, säger världsettan till AP.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Tisdagens kvartsfinal blir en repris på förra årets final i Paris. Roger Federer har 12-0 i tävlingsmatcher mot Robin Söderling och vet precis hur han ska bära sig åt för att vinna.

-Precis som mot alla andra spelare som slår hårt gäller det att få honom att röra sig. Det blir mer som en hard court-match, vilket passar mig bra, säger Federer.

Slår ur underläge

Robin Söderling inser naturligtvis att han slår ur underläge och konstaterar:

-Han (Federer) är världens bäste spelare!

-Men även mot honom så får du alltid några lägen, det gäller bara att förvalta dem, för du får ingen andra chans...

Förra året var Robin Söderling seedad 23:a i Paris. I år är svensken femma.

-Jag vinner fler matcher nu, även när jag inte spelar som bäst. Det är den stora skillnaden, säger Söderling till AP.

Mårten Lundmark