Ryska tennisarmén intar Melbourne

Den ryska revolutionen började under 2004. Unga, blonda och framgångsrika vann den ryska flickorna tre av tennisens fyra Grand Slam-turneringar. Under 2005 kan de ta över helt. -Även om 2004 var ett fantastiskt år så tror jag att det bara var början, säger Rysslands tennischef Sjamil Tarpysjev.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Först fanns Anna Kournikova. Hon vann många hjärtan, men aldrig någon WTA-turnering.
Dagens unga ryska stjärnor vinner både matcher och sympati. Med systrarna Williams på tillbakagång, och de båda belgiskorna Henin-Hardenne och Clijsters skadade, har de tre senaste Grand Slam-pokalerna lyfts av ryskor:
* Anastasia Myskina, 23, besegrade jämnåriga Jelena Dementieva i Franska mästerskapen.
* Maria Sjarapova, 17, blev världens tennisälskling när hon vann Wimbledon.
* Svetlana Kuznetsova, 19, höjde bucklan efter US Open.

Men även om 2004 var ett fenomenalt år för rysk tennis kan 2005 bli ännu bättre.

-Vi kommer att bli ännu starkare i år. Framtiden tillhör oss eftersom tennis fortfarande är en ny sport i Ryssland, särskilt i områdena utanför Moskva, säger Rysslands tennischef Sjamil Tarpysjev.

Nio i tredje omgången
I årets Australian Open har Ryssland fyra av de sex högst seedade spelarna i damsingel, och sju bland de 18.

Men fler är på väg uppåt på rankinglistorna. Hälften av de 14 som ställde upp i singel i Melbourne är fortfarande tonåringar och elva av dem är under 24 år. Samtliga 14 ryskor vann sina matcher i den första omgången och hela nio av dem tog sig till den tredje rundan.
Trots att hon bara är 23 år är Anastasia Myskina en av de äldsta. Världstrean är också den med bäst ranking.

-Men bakom mig finns så många bra flickor. Det gör att jag måste ge 100 procent eller mer i varje match, sade Myskina efter torsdagens seger i raka set mot Tzipora Obziler från Israel.

Hemligheten bakom den rekordartade ryska utvecklingen tror Myskina är träning och åter träning.
-Jag tror att vi alla har jobbat hårdare. Vi har en bra inbördes konkurrens och det gör att man pressar sig själv lite extra.

Går sin egen väg
Men de bästa ryska tjejerna är ingen stor familj där alla hjälper varandra.

Snarare tvärtom.
-Jag tror att alla har gått sin egen väg. Det har i alla fall jag gjort, säger Maria Sjarapova.
Hon vill gärna bli nummer ett i världen - och i Ryssland.

-Men om jag säger så här, det är inte lika viktigt som att bli nummer ett i världen, säger världsfyran Sjarapova.

Det ansträngda förhållandet mellan Myskina och Sjarapova är välkänt. Förra året vägrade Myskina att spela Fed Cup om Sjarapova och hennes skandalomsusade pappa ingick i det ryska laget.
-Vi har redan diskuterat den frågan. Vi har lagt oss det bakom oss. Jag har sagt vad jag har sagt och är ansvarig för vad jag säger. Det är allt jag kan säga, säger Myskina.

Men det finns många ryskor som kan vinna vid sidan av Myskina och Sjarapova. Den som imponerat mest under de inledande omgångarna är US Open-mästarinnan Svetlana Kuznetsova, trots att hon mest fått tala om de dopningsrykten som omgärdat henne.

Även sjätteseedade Jelena Dementieva, som i början på veckan vägrade svara på frågor om Kuznetsova, har också tagit sig vidare utan setförlust.

Niondeseedade Vera Zvonareva klarade sig dock inte vidare till den tredje omgången, hon slogs ut av 18-åriga landsmaninnan Vera Dusjevina.

Kanske hon är nästa stora ryska namn?

TT