Säker 3-0-seger för Söderling
Robin Söderling är klar för tredje omgången via säkra 7-5, 6-1, 6-4 mot spanjoren Marcel Granollers.
Publicerad
-Fortsätter jag spela så här kommer jag åtminstone att kunna klara mig vidare till andra veckan, säger Söderling efter matchen.
Svensken gjorde precis det som krävdes för att vinna matchen. Han servade till exempel bra matchen igenom.
-Det finns ingen som imponerar så mycket i Wimbledon som Söderling just nu. Han har stort tryck i grundslagen och i serven, berömmer SVT:s tennisexpert Janne Gunnarsson.
Söderling säkrade segern på första matchbollen - med en smash. Han bäddade för matchbollen genom att göra sitt 15:e ess i matchen.
Robin bröt i första setets tolfte game fram till setvinst med 7-5.
I andra set tog han kommandot direkt och bröt spanjorens serve två gånger i rad och gick fram till en säker setvinst, 6-1.
På lördag ställs Söderling mot brasilianaren Thomaz Belluci.
-Han är ju vänsterhänt, spelar i högt tempo och kan sätta fart på bollen. Det kan bli en tuff match, säger Söderling.