Söderling fick fin inbjudan

Novembernatten i London må ha varit mörk och tröstlös efter semifinalförlusten mot Juan Martin del Potro. Höjer dock Robin Söderling blicken och tittar framåt ser det desto ljusare ut. Årets framgångar gör honom till en av de hetaste spelarna nästa år, såväl spelmässigt som ekonomiskt.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Semifinalförlusten i Masters-slutspelet mot Juan Martin Del Potro satte definitivt punkt för säsongen. Närmast väntar vila och därefter uppladdning inför nästa säsong som börjar omedelbart efter julhelgen.
För Söderling har under hela veckan under slutspelet talat om hur han ska inleda nästa år med ATP-tävlingen i indiska Chennai.
TT kan dock avslöja att premiären blir uppvisningsturneringen i Abu Dhabi med start på nyårsafton.
Söderling är en av sex spelare, däribland Federer, Nadal samt Nikolaj Davydenko som fått en inbjudan till tävlingen.
Veckan före Australian open (13-16 januari) får han dessutom möjlighet att delta i den anrika turneringen Kooyong Classic i Melbourne.
Även om det inte delas ut ATP-poäng i den turneringen är en inbjudan oerhört eftertraktad då det ger spelare chans att genrepa på plats i Melbourne inför Australian open i stället för att spela tävlingarna i Sydney respektive på Nya Zeeland som avgörs samma vecka.

Kan bli reprismöte
Bland årets deltagare finns förutom Söderling även Juan Martin del Potro, Novak Djokovic och fransmannen Jo-Wilfried Tsonga.
-Han har blivit en av de hetaste spelarna på touren, säger agenten Per Hjertqvist.
-Tävlingen i Abu Dhabi skickade en förfrågan efter US open och kvartsfinalen mot Federer. Robin har bevisat att han har spelet och sättet han levererar på nu höjer bara hans marknadsvärde ytterligare.
Per Hjertqvist talar naturligtvis i egenskap av agent för Robin Söderling men faktum är att båda de två turneringarna är ett jättebevis för svenskens status i tennisvärlden. Ekonomiskt ger det också ett rejält utfall. Tävlingen i Abu Dhabi är känd för att betala ut stora summor med startpengar för de spelare som deltar. Söderling tjänade under veckan i London motsvarande 2,5 miljoner, vilket kan läggas till de cirka 11,9 miljoner kronor han spelat in under året.
-Det har varit jäkligt jobbigt år, både fysiskt och mentalt men det har också varit mitt bästa år hittills. Jag kan inte vara annat än nöjd, säger Söderling.
-Jag har visat att jag kan slåss med de bästa.

TT