Söderling i final efter drama

Robin Söderling verkade uträknad när han hamnade i underläge med 2-1 i set mot Tomas Berdych. Men svensken samlade ihop sig och vann semin med 6-3,3-6,5-7,6-3,6-3 i Paris.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

-Det var mer än tufft, säger Söderling från centercourten efter det 3 timmar och 27 minuter långa dramat.

-Han servade så otroligt bra och varje slag verkade gå tio centimeter från linjen, säger Söderling.

Han kom till Paris med dålig form.
-Jag ville vinna första matchen och nu är jag i final. Det är otroligt.

Söderlings break i första set kom i sjätte gamet när Berdych slog dubbelfel.

Båda spelarna kämpade och slet i värmen och många slag var för långa.

Berdych var den som först hittade rätt längd på grundslagen och han vann två set i följd.

Ende som slagit Nadal i Paris
Tjecken hade chans att bryta direkt i fjärde set men då slog svensken in ett av matchens många serveäss.

Söderling bröt tjeckens serve i sjätte gamet när Berdych slog en backhand i nät och det var grunden till ett femte och avgörande set.

Där bröt spelarna varandras serve direkt men svensken svarade för ytterligare två break och avgjorde mot den 15-seedade tjecken.

Söderling möter Rafael Nadal i söndagens SVT-sända final och är den ende spelaren över huvud taget som besegrat spanjoren i Paris.

Jonathan Kvarnström/Ingemar Jansson