Söderling klar för final i Brisbane
Toppseedade Robin Söderling är klar för final i ATP-turneringen i Brisbane efter 6-3,7-5 i semifinalen mot tjecken Radek Stepanek.
Publicerad
-Det här var min bästa match i turneringen så här långt. Jag servade bra, returnerade bra och rörde mig bra, säger Söderling.
Söderling skulle serva hem matchen vid 5-4 i andra set, men då tappade han sin serve för första gången i hela turneringen. Söderling bröt dock till 6-5 varefter han servade hem matchen.
I finalen väntar den andraseedade amerikanen Andy Roddick, som vann sin semifinal mot sydafrikanen Kevin Anderson med 6-2,4-6,6-2. Söderling och Roddick har mötts fem gånger. Svensken har vunnit tre av matcherna.
-Finalen är verkligen matchen man vill vinna, men om jag förlorar känner jag ändå att jag har haft en bra vecka inför Melbourne, säger Söderling, som återtar positionen som världsfyra om han besegrar Roddick.
Australian Open börjar den 17 januari.
Erik Aldaeus