Djokovic räddade fem matchbollar
Novak Djokovic vann finalen i Shanghai mot Andy Murray, en repris av US Open-finalen med 5-7,7-6(13-11), 6-3 efter att ha räddat fem matchbollar i det andra setet.
Publicerad – Uppdaterad
-Det hade mycket väl kunnat varit jag som förlorat men jag hade lyckan med mig, en måste vinna och en måste förlora, säger Djokovic som plockade poäng genom att tacka publiken på kinesiska. Han fick nu revansch för finalförlusten i New York för en månad sedan. Det var för övrigt också en lika tät match som i dag.
Ett konstslag i andra set tände serben. Vid 5-4 och 30-0 i Murrays serve lobbade denne och Djokovic räddade sig med ett slag där han slog tillbaka bollen mellan sina egna ben med ryggen emot och sedan avgjorde med en känsligt slagen stoppboll, en redan klassisk tennispoäng.
När Djokovic tog hem tiebreaket med 13-11 efter drygt 20 minuters spel (hela matchen tog 3.20) slog Murray sönder sitt racket i frustration. Djokovic jublade lika mycket som om han redan hade vunnit matchen.
Murray var tänd och peppade hela tiden på sig själv men när Djokovic bröt fram till 4-3 i tredje set bröts skotten ner mentalt och han tappade energi. Matchen rann ifrån honom.
-Djokovic vann välförtjänt och publiken var verkligen helt enorm, säger Murray lågmält till arrangörerna.