Tessan av med världsrekordet
Australiskan Marieke Guehrer snuvade Therese Alshammar på hennes nysatta världsrekord på 50 m fjäril när hon vann på 24,99 i VC-finalen i Berlin. Därmed vinner australiskan den totala världscupen.
Publicerad
Alshammar hade i princip behövt att gå under sitt världsrekord (25,31) från Stockholm för att ha chansen att ta hem slutsegern i världscupen, men var aldrig i närheten av det i dag.
Hon blev tvåa på 25,35, 4/100 från sin världsrekordnotering från i onsdags.
Guehrer var urstark i bassängen och vann klart före Tessan, som dock var snabbt framme för att krama om sin värsta konkurrent efter målgång.
För segern i totalcupen får den australiska simstjärnan 100 000 dollar.
Två världsrekord i Berlin
Tysken Biedermann skrek ut sin glädje när det stod klart att han hade slagit australiske simkungen Ian Thorpes åtta år gamla världsrekord på 200 m fritt och vunnit på 1.40,83.
-Det är helt fantastiskt att få sätta rekord inför ögonen på hemmapubliken. Hela min familj är här i dag, jublar tysken, som var 27/100 under Thorpes rekord från februari år 2000.
På 50 m rygg slog amerikanen Randall Bal landsmannen Peter Marshalls nysatta världsrekord (23,05) från Stockholm när han vann på 22,87 och därmed fick revansch på Marshall, som också var under 23 sekunder.
-Det känns härligt det här och det är en underbar känsla. Loppet mot Peter i Stockholm var bra, men i dag toppade vi det. Peter är het just nu, så jag är glad att rekordjakten är över för den här gången, säger Bal.
Josefin Lillhage var helt överlägsen på 100 m fritt och vann på 52,87. Hon drygade ut ledningen sista längden och var över sekunden före tyska tvåan Petra Dallmann.
Dagens andra svenska seger svarade formstarka Petra Granlund för när hon vann 200 m färil på 2.06,00. Granlund hade till skillnad från konkurrenterna krafter kvar på slutet. Hon drog ifrån övriga fältet och vann solklart.
Anna Blomqvist