Tsonga spökade för Federer igen
Jo-Wilfred Tsonga tog sin andra raka seger över Roger Federer när han vann med 7-6,4-6,6-1 i Montreal Masters.
Publicerad
Den förre världsettan var ute efter revansch mot fransmannen. Tsonga
vände 0-2 och slog ut Federer i Wimbledon i juli. Nu var Tsonga åter den starkaste i avgörande bollar.
-Jag spelade verkligen bra i dag. Jag tog mina chanser och lyckades bryta före honom. Jag är mycket nöjd med hur jag vann, säger Tsonga till Reuters.
Publiken tände till när spelarna bjöd på långa och välspelade dueller.
-Han besegrade mig i Wimbledon så jag vet inte om det var en så stor överraskning. Han spelar bra och jag var inte på topp, säger Federer som vunnit tävlingen i Montreal två gånger om Tsonga.
Tre av de fyra högst rankade spelarna i världen är nu utslagna. Förutom Federer är även Rafael Nadal och Andy Murray borta innan kvartsfinal. Novak Djokovic är högst rankad spelare kvar.
-Alla fortsätter utvecklas. Ingen kommer undan nu. Titta på Rafael Nadal och Andy Murray som förlorade, säger Federer.
Ingemar Jansson
Christoffer Brandt