ACO bommade lite för mycket

Anna Carin Olofsson får vänta på den där riktiga fullträffen ett tag till. I dag gjorde svenskan ett riktigt bra slutvarav på skidorna men det räckte bara till en nionde plats.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Olofsson bommade ett skott både i liggande och i stående och var 42 sekunder efter Tora Berger i mål. Felfritt skytte och ACO hade blandat sig i segerdiskussionen.

Anna Maria Nilsson gjorde på nytt ett bra lopp. Två bom och en 17:e plats. Övriga svenskor hade en tung dag på skjutvallen. Helena Jonsson bommade fyra och Sofia Domeij fem skott.

Mattias femma
Mattias Nilsson var det största svenska glädjeämnet i Oberhof i dag. Nilsson blev femma i sprinten efter ett bra skytte. Hans bom i liggande skyttet blev den enda. Övriga svenska herrar darrade mer på skjutvallen.

Rikard Lann