Acos bästa premär i världscupen
Bara sekunden från pallplats trots två bom Anna Carin Olofsson svarade för sin bästa världscuppremiär hittills, när hon blev fyra på 15 km i Kontiolahti.
Publicerad
Helena Jonsson imponerade minst lika mycket, med en femteplats. -Ja, det här bådar gott, säger Jonsson.
Olofsson, som sköt fullt i de två avslutande skjutningarna, var bara en dryg sekund från pallen. Hon åkte dessutom väldigt snabbt in mot målet.
-Det var många som sköt bra i dag, och då måste man åka väldigt fort om man ska lyckas ta en pallplats. Men det gick inte nu, säger Olofsson.
-Den bästa start ett damlag fått sedan jag började som förbundskapten för nio år sedan, säger Staffan Eklund till TT.
Vinnaren felfri
Martina Glagow, Tyskland, vann. Hon sköt felfritt, liksom tvåan Tatiana Moisejeva, Ryssland.
"Aco", som hade två bom, var bara en dryg sekund efter trean Simone Denkinger, Tyskland.
-Det var först på tredje-fjärde varvet det lossnade. Men jag är jättenöjd med loppet, särskilt om jag jämför med tidigare premiärer.
Hon har aldrig placerat sig bättre i en världscuppremiär. I Östersund i fjol slutade 34-åringen på 20:e plats.
"Knappt sovit"
Helena Jonsson var överlycklig över sin femteplats.
-Det var jättekul. Och skönt att premiären är över nu. Jag var så nervös innan att jag knappt sovit något i natt, säger 23-åringen från Helgum utanför Sollefteå.
Med femteplatsen i Kontiolahti infriade Helena Jonsson förväntningarna från förra säsongens världscupavslutning i Ryssland som hon vann.
Skyttet stämde väl för henne i Kontiolahti på torsdagen. Bara en bom på 20 skott. Den kom vid den tredje skjutstationen, liggande.
-Jag hade nog tur att det bara blev en bom där. Tavlorna stängde sakta, tyckte jag, så jag hade nog flera kantskott, säger Helena Jonsson.
Skidåkningen stämde inte till hundra procent.
-Det gick som det brukar i premiärer, det behövs några lopp för att komma igång ordentligt, säger hon.
Bra debutplacering
Tredje bästa svenska i loppet blev Anna Maria Nilsson, som slutade på 22:a plats. Elisabeth Högberg, som åkte sitt första världscuplopp, blev 42:a, och sköt bara en bom.
-Det är oerhört bra gjort, säger Staffan Eklund.
Sofia Domeij hade en tung dag när det gällde skyttet. Totalt bommade hon nio av 20 skott, och slutade på 94:e plats i loppet.
Erik Aldaeus och TT