Anja öppnar för slalom igen
En trög säsong har fått Anja Pärson att tänka om när det gäller den nedlagda slalomsatsningen och siktar mot kombinationstävlingen i St. Moritz.
Publicerad
Pärson hade tänkt att köra slalomen i Maribor för att förbereda sig inför St. Moritz, men eftersom tävlingen flyttats till den brantare backen i Kranjska Gora så avstår hon.
-Anja vill inte köra slalomen i Kranjska Gora, så det får bli storslalomträning tillsammans med österrikiskorna i stället, säger tränare Mikael Junglind till SVT Sport.
Sedan tidigare har Anja antytt att hon vill åka säsongsavslutningen i Åre och då innebär det att hon även där kommer åka slalom.
Anja som desperat letar åkformen lät riktigt uppgiven när hon pratade med SVT Sport i söndags efter super G:n i Bad Kleinkirchheim.
-Jag har aldrig haft en sådan här svacka förut i min karriär och nu får vi se om jag kan ta mig ur den.
Samtidigt så menade hon att även om hon haft en del problem med pjäxor och utrustning så berodde de uteblivna resultaten på något helt annat:
-Allt sitter i huvudet. Det här är en helt ny situation för mig. Jag måste hitta harmonin.
Johan Lundell, Björn Fagerlind