Anja tappade stort i andra åket
Anja Pärson fick inte alls skidorna att stämma i storslalomens andra åk och slutade först på 17:e plats i Panorama, trots en lovande sjätteplats i första. Bästa svenska blev Jessica Lindell-Vikarby på sjunde plats.
Publicerad
-Jag tänkte inte på något speciellt och det är kanske det som är nyckeln. Förra året var en riktigt tråkig säsong. Så jag sa att jag börjar om från noll, säger Jessica till TT.
Toppstriden blev en uppgörelse mellan Italien och Österrike, där båda hade tre åkare vardera bland de sex bästa. Italienskan Denise Karbon knep segern.
Det kan hon till stor del tacka österrikiskan Nicole Hosp som föll. Hon ledde överlägset efter första och hade dragit ifrån ytterligare när misstaget kom. Hosp reste sig fullföljde åket och blev 16:e, trots att hon tappade väldigt mycket tid.
Anja Pärson var förmodligen väldigt besviken. Hon lämnade målområdet snabbt, efter sitt åk.
Strålade av glädje
Jessica Lindell-Vikarby fullkomligt strålade efter sin sjundeplats i kanadensiska Panorama.
Efter förra säsongens besvikelser bestämde hon sig inför att börja om på ny kula, en sorts omstart i karriären. Och redan nu kom ett välkommet resultat, hon var sjua efter första åket bara två hundradelar efter Anja Pärson.
Andra åket gick lite sämre, men det räckte ändå till att behålla sjundeplatsen.
-Förra året var en riktigt tråkig säsong, det var tungt hela vägen. Så jag sa att jag börjar om från noll, startar på nytt med grundtekniken och allting, säger Lindell-Vikarby och fortsätter hoppfullt:
-Det vore så skönt om det kunde hålla i sig och gå lite bra. Allt blir lite lättare då.
Stenskott
För silvermedaljören från Åre-VM, Maria Pietilä-Holmner, blev storslalomen i Panorama lite av en besvikelse. I den långa och svårkörda backen hände det som inte fick hända bland isfläckarna.
-Jag åkte tyvärr på en sten någonstans under första åket. Så det var jättehalt i alla mina vänstersvängar, säger hon.
-Att vara två sekunder efter efter första åket tycker jag är underkänt för min åkning, med tanke på hur jag har åkt förut.
Men en trettonde plats efter första åket blev ändå en tolfte till slut, efter full satsning i andra åket.
Dessutom åkte Therese Borssén in på 18:e plats och Frida Hansdotter, som trots sitt höga startnummer (68) kvalificerade sig för det andra åket, slutade 23:a. Båda gjorde därmed sina bästa resultat hittills i en världscupstorslalom.
Det blev italienskt på första och tredje plats genom Denise Karbon och Manuella Moelgg, med österrikiskan Elisabeth Görgl på andraplatsen.
SVT-TT