Anja upp i VC-topp efter super-åk

Anja Pärson blev åtta i super-Gtävlingen i ett soldränkt Altenmarkt i Österrike och gick upp i ledningen av den totala världscupen.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Pärson körde klokt och försiktigt i ett tekniskt svårt lopp. -Det var ett rätt så bra åk, min näst bästa placering i super-G och definitivt ett steg framåt. Jag vågade gå på, attackera, och det kändes bra förutom en tidig miss. Konkurrenten Janica Kostelic blev sexa.

Hemmaåkaren Alexandra Meissnitzer vann det 1 900 meter långa loppet på Kaelberloch med tiden 1.13,04.

Franz snabbast i Val d'Isère

Österrikaren Werner Franz, 32, tog sin första vc-seger i störtlopp någon- sin, i franska Val d'Isère. Och för första gången den här säsongen vann inte amerikanen Bode Miller grenen.

Franz, som åkt vc-störtlopp i över tio år, har en vinst i super-G och hela tolv pallplatser i störtloppet innan dagens seger på tiden 1.57,51. Miller blev fyra.

Patrik Järbyn hamnade på 15:e plats med tiden 1:58.67 medan favoriten Hermann Maier var två sekunder efter och slutade på 26:e plats.

Anja Pärson blev åtta i säsongens andra super-G-tävling, som åktes i de österrikiska alperna på lördagen, och tog ledningen i totalcupen.
En liten miss högt uppe i banan kan ha kostat en pallplats.

-Jag fick en medvridning, det blev för mycket sväng där, fast sådant där går så snabbt så jag vet inte vad det berodde på. Men jag tappade fart, sade Anja Pärson till TT i telefon från målfållan i Altenmarkt.

"Bra åk"
Hon startade som sextonde åkare och låg trea när hon susade över mållinjen. En svordom visade att Anja inte var helt nöjd. Just då.

Men med lite distans så omvärderade hon sin insats:
-Ja, det var ett rätt så bra åk, min näst bästa placering i super-G och definitivt ett steg framåt för mig. Jag vågade gå på, attackera, och det kändes bra förutom missen där uppe.

I slutresultatet var svenskan under en sekund (97 hundradelar) efter segraren, Alexandra Meissnitzer, Österrike. Tvåa blev Lucia Recchia, Italien och den tredje pallplatsen tog Tina Maze, Slovenien.

Pallplats nära
Först i fjol började Anja Pärson ägna sig på allvar åt de alpina fartgrenarna.
I super-G utvecklades Anja mycket under förra säsongen, som hon avslutade med att bli sexa i Sestriere, hennes bästa placering hittills.
-Det känns som en pallplats inte är långt borta. Tekniken har jag, nu ska jag bara hitta flytet och rutinen.

Hon inledde den här säsongen med ett tre veckor långt läger i Chile, då hon tränade med tyskor och kanadensiskor. Hon studerade de rutinerade fartåkarna, vilka linjeval de gjorde.

I säsongens första super-G-tävling i Lake Louise, Kanada, slutade Anja Pärson tolva, en sekund och 23 hundradelar efter segraren.
I Altenmarkt hittade hon en hygglig väg att ta sig ner på.

Arg konkurrent bröt
Anja Pärson hade en av sina svåraste konkurrenter i världscupen, kroatiskan Janica Kostelic (sexa), 27 hundradelar före sig i mål. En annan svår konkurrent, Renate Götschl, tvingades bryta. Och en rutinerad åkare som tyskan Hilde Gerg (nia), var 14 hundradelar efter Anja.

Hanget där super-G-åket var utstakat låg på skuggsidan av bergsmassivet.
-Sikten var lite dålig, men med hjälp av blåfärgen som de lagt ut hittade man konturerna av banan. Nä, det var inga större svårigheter, sade Anja Pärson.

På söndagen handlar det om slalom. Och nya friska världscuppoäng.
-Ja, absolut. Det ser bra ut, snön är fin och hanget där vi skall åka passar mig perfekt.

Anja Pärson tog med åttondeplatsen ledningen i totalcupen. Svenskan är två poäng före Tanja Poutiainen, Finland, och tjugo poäng före Janica Kostelic.