I dag gäller det för guldlaget
Sveriges kanske bästa guldchans i skidskytte-VM i Östersund är mixed-stafetten i dag. Guldlaget från i fjol ska försöka upprepa bedriften.
Publicerad
Helena Jonsson tar första sträckan och följs i tur och ordning av Anna Carin Olofsson, Björn Ferry och Carl Johan Bergman. Och guldlaget ser ljust på sina chanser.
-Vi har högre kapacitet än vad vi visat hittills, säger Helena Jonsson och Carl Johan Bergman håller med.
-Vi vet vad vi kan. Alla är jäkligt sugna på att få det att lossna nu, säger han till Svt.
Ryssland siktar på guld
Norge ställer upp med fyra debutanter men Ryssland toppar sitt lag. Tyskland kommer också med ett starkt lag till dagens mixedstafett.
Ryske tränaren Andrej Gerbulov är ute efter VM-guld. Han tar med ett starkt lag i Sleptsova, Jourijeva, Kruglov och Jarosjenko. Gerbulovs kommentar var kort men klar:
-Ja, vi vill ta guld, säger han.
Tysklands lag är Buchholz, Neuner, Birnbacher och Greis. Michael Greis gör comeback efter sjukdom:
-Mixedstafett är enda gren Tyskland inte tagit guld i, säger han.