Kalla tappade i klassiskt
Charlotte Kalla floppade rejält i damernas 10 km klassiskt i Val di Fiemme. Dåligt glid utför gjorde att hon tappade tid under hela loppet.
Publicerad
Kalla slutade på en femtonde plats, hela 2.16,2 efter suveräna segraren Justyna Kowalczyk.
-Det var inte så roligt att åka i dag, säger Kalla till SVT Sport.
Kowalczyk och Therese Johaug var i en klass för sig, i den sista backen kunde polskan rycka och gå i mål 6,3 sekunder före norskan. Kalla är nu sexa i touren, 3.39 efter Kowalczyk.
"Fick slita"
-Det här var inte riktigt det jag hoppades på idag, inte minuter efter. Jag hade bra skidor uppför men fick slita mycket utför och på platten, säger Kalla.
-I dag valde jag kanske fel skidpar.
Vid start trodde hon dock att hon valt rätt.
-Jag kunde åka så avslappnat och fint när jag testade.
Britta bästa svenska
Britta Johansson Norgren blev bästa svenska med en elfteplats i dagens etapp, 1.41,6 efter Kowalczyk. Anna Haag slutade på trettonde plats, 1.59,3 efter vinnaren. Maria Rydqvist blev 21:a.
Justyna Kowalczyk tog 45 bonussekunder och leder nu Tour de Ski med 2.08 ner till tvåan Marianna Longa. Haag tappade en placering och ligger på sjunde plats.
-Tappade bara en placering, gudskelov, i dag! Så det känns jättebra. Tyvärr är det en minut framåt men allt kan hända i morgon, säger Haag till SVT Sport.
Kalla, som har dryga minuten upp till tredjeplatsen, tror ännu på möjligheter inför morgondagens avslutande etapp.
-Går allt bra för mig och de andra har en dålig dag är en minut inte så mycket på den långa åkningen dit upp.
Karolina Strömbäck Horney