Matti Heikkinen finsk guldskräll

Det blev en finländsk skrällsegrare på 15 km klassiskt. Matti Heikkinen gjorde sitt livs lopp och tog VM-guld.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Norge la beslag på de övriga två medaljerna. Eldar Rönning tog silver, och Martin Johnsrud Sundby tog brons.

-Det är en overklig känsla när du når mållinjen och inser att det här är dagen du blir världsmästare. Det var tufft men jag var stark och hade bra skidor, säger Matti Heikkinen till SVT Sport.

Rönning var 8,1 sekunder snabbare än Heikkinen efter 7,0 km, men under den sista halvan var Heikkinen snabbast.

-Jag tror jag gick ut lite för hårt. Det var otroligt tungt före och jag har nog aldrig varit så sliten där ute, men jag hade bra skidor. Jag testade 28 par i går och hittade ett par jag gillade, säger silvermedaljören Rönning.

Även bronsmedaljören Martin Johnsrud Sundby pratade om hur tungt det var ute i spåret.

– Jag visste att det skulle bli tufft i dag, men såhär tufft kunde jag inte tro. Det är en glädje som sprider sig i kroppen nu, jag har jobbat för det här så länge.

Matti Heikkinen tog brons på 15 km klassiskt vid VM i Liberec 2009. Den här säsongen hade han varit tolva som bäst på distansen i världscupen.

Erik Aldaeus
Christoffer Brandt