Northug tävlade under mordhot

Den norske skidfantomen Petter Northug är avgudad i Norge, men när han tävlade i Slottssprinten i Sverige var det under mordhot, skriver Verdens Gang.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Den svenska polisen hade fått in ett hot om att en person skulle "ta" Northug i samband med tävlingarna.

Northugs team informerades och vallaren Kristoffer Moan fick i uppgift att hålla ett öga på skidkungen tillsammans med två uniformerade poliser. Man valde dock att inte meddela huvudpersonen förrän efter tävlingen.

-Jag fick reda på att den misstänkte var lång, hade rakat huvud och gick runt i en jacka som var lätt att känna igen. Men tänk om han varit beväpnad, säger Moan till VG.

-Det kändes lite overkligt. Min första tanke var att vi nu har tagit längdskidåkningen till en ny nivå, med huliganer och sånt, säger Northug i sin bok "Gull och grönne svensker".

Polisens presstalesman Ulf Göranzon vill inte kommentera händelsen:

-När det gäller våra säkerhetsåtgärder kommenterar vi aldrig sådant, oavsett om vi har genomfört åtgärder eller inte.

Johan Lundell