Steira har kommandot i Tour de Ski

Slovenskan Petra Majdic fick ordentlig fart under skidorna under sista delen av damernas 10 km klassiskt i Oberstdorf. Det gav seger i dagens lopp och värdefulla sekunder i Tour de Skis sammandrag.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Totalt leder fortfarande norskan Kristin Steira, som fortsätter att imponera. I dag blev hon tvåa efter Majdic. Steira åkte ikapp huvud- favoriten Marit Björgen, som startade 30 sekunder före i spåret.

Anna Karin Strömstedt var bästa svenska - 22:a. -Det var hemskt slitigt i dag, sa hon till SVT Sport.

Sara Lindborg var 28:a och Britta Norgren 41:a.
Sammanlagt i Tour de Ski ligger Strömstedt bäst till av svenskorna, på 24:e plats.
-Jag tycker Anna-Karin är på rätt väg efter den höst hon haft med bland annat problem med armen. Britta har inte fått tillräckligt näring. När det gäller Sara Lundborg så smyger hon stadigt upp och är en de tjejer vi tror på inför framtiden, sade landslagstränaren Joakim Abrahamsson till SVT.