Svendsen tog andra raka segern
Norrmannen Emil Hegle Svendsen skaffade sig ett ointagligt försprång till övriga fältet i samband med sista stående skjutningen i herrarnas masstart i tyska Ruhpolding och höll undan till seger.
Publicerad
I förrgår säkrade Svendsen även segern i sprinten efter att ha vunnit en sekundstrid över landsmannen Ole Einar Björndalen.
Svendsen var omutlig på skjutvallen och bäddade för sin 15:e VC-seger när han sköt fullt i sista stående samtidigt som jagande ryske världscupledaren Jevgenij Ustiugov missade ett skott.
Nöjd Bergman bäste svensk
Carl Johan Bergman bommade bara ett skott och blev bäste svensk, på 15:e plats.
-Är faktiskt nöjd. Det känns som kroppen är på rätt väg, säger Bergman till TT.
Björn Ferry sköt fullt på de båda liggande skjutningarna och låg bra till, men två bom i stående förstörde hans dag.
-Jag är inte bättre än så här just nu. Det är inte tempot som är problemet, utan orken, säger 18-placerade Ferry, som är tillbaka efter en tids sjukdom.
Svendsen fjärde bästa i VC
Det är bara tre skidskyttar som har vunnit fler gånger i världscupen än kungen av Ruhpolding.
Björndalen är värst med 91 segrar, fransmannen Raphael Poirée har 43 och tysken Sven Fischer 32.
Anna Blomqvist