Sverige tvåa efter Hellners spurt
Marcus visade världsklass Marcus Hellner såg till att Sveriges herrar kom tvåa i stafetten över 4x10 km i Gällivare. Han fick ge sig för Norge och Petter Northug.
Publicerad
Det blev en ovanligt jämn stafett med åtta lag i klungan inför slutspurten.
Hellner var 17 sekunder efter när han startade på sista sträckan, tog in allt, och visade världsklass - igen!
-Jag laddade för att vinna och fick det lopp jag ville ha i rygg på Petter Northug, men det är aldrig kul att komma tvåa, säger Hellner besviket.
Daniel Rickardsson inledde för Sverige och kroknade sista kilometern när täten drog upp tempot. Han växlade över till Johan Olsson, som då var var 15 sekunder efter ledande Norge.
Väl samlad klunga
På andra sträckan föll Norges Eldar Rönning på en isfläck i en kort uppförsbacke, tappade några placeringar men inte mycket tid.
Johan Olsson såg chansen, ryckte, och kom i delad ledning med finländaren Jahujärvi. Vid växlingen var dock italienaren Pietro Piller Cottrer först i en väl samlad klunga.
Tredje sträckans Rikard Andreasson var Sveriges oprövade kort men han höll fint.
Han var med i en sexmannaklunga, som blev fyra man med två km kvar.
Andreasson hängdes av och Norge med Tor Hofstad kom ikapp svensken. Där avgjordes kanske stafetten.
Hellner och Northug växlade samtidigt, 17,5 sekunder efter tätklungan. På mindre än 2 km var de ikapp. Frankrike växlade 35 sekunder efter täten men kom också ikapp.
Fransmannen hade dock spillt sina krafter och hade inget med pallplatserna att göra.
De täta publikleden i de norrländska skogarna jublade när svenskarna var med i täten.
I klass med Svan, Mogren och Wassberg
-Det var som ett vrål. Det tände mig oerhört och jag kände knappt mjölksyran, säger andra stäckans Johan Olsson.
Med dryga 2 km kvar av stafetten var det sex spurtspecialister med i täten och alla ville ha bra positioner.
Hellner lade sig tvåa bakom ryssen Dementiev. Därefter lurade italienaren Zorzi och tysken Teichmann.
Petter Northug låg lite bakom men på några sekunder var han ikapp alla och förbi. Hellner lade sig bakom men orkade inte passera norrmannen i spurten.
-Jag får träna spurter lite bättre, säger Hellner med ett leende.
Han har fått sitt absoluta genombrott i Gällivare och Sverige har
nu en herrskidåkare i klass med Svan, Mogren och Wassberg.