Trist slut på Anjas säsong
Anja Pärson åkte ur i andra åket i Bormios soldränkta VC-storslalom. Hon var på väg mot en bra tid, men hade problem i den slagiga pisten.
Publicerad
Pärson kom för rakt på i en port. Sedan stack ytterskidan i väg i porten efter och hon föll i backen.
-Jag försökte gå så rakt på jag bara kunde, men det bar inte, säger Pärson till SVT Sport.
SVT:s alpina expert Pernilla Wiberg tycker trots uråkningen att det ser positivt ut för Anjas skull.
-Teknikmässigt har det blivit bättre både i slalom och storslalom. Det bådar gott inför nästa säsong.
Manuel hyllade syrran
Elisabeth Görgl tog sin andra storslalomseger för säsongen och slutade tvåa i storslalomcupen efter redan klara segraren Denise Karbon, som vunnit fem gånger i världscupen i år.
Manuela Mölgg knöt näven i målfållan efter sitt andraåk, som räckte till en andraplats. Brorsan Manfred, som hade säkrat segern i slalomcupen en timme tidigare, var lika glad han för Manuelas del.
-Jag är väldigt glad åt att hamna på pallen. Det är viktigt en sån här dag när min bror vann cupen. Det är helt enkelt en härlig dag för familjen Mölgg, säger Manuela.
Nicole Hosp, som ledde efter det första åket, gjorde en miss efter halva andra åket och dalade till elfte plats.
Anna Blomqvist