Vitrysk stjärna kollapsade i värmen
Den extrema hettan i New York har skördat sitt första offer. Vitryskan Victoria Azarenka kollapsade under matchen mot argentinskan Gisela Dulko.
Publicerad
Vid ställningen 1-5, 15-30, föll Azarenka ihop. Efter att ha fått hjälp av läkare fördes hon bort i rullstol.
-Jag blev rädd. Hon ramlade ihop och jag var orolig för henne. Jag gav henne lite is och gjorde vad jag kunde för att hjälpa henne, säger Dulko.
Före kollapsen hade Azarenka fått behandling för en armskada men även sagt att hon inte kunde se klart.
Arrangörerna meddelade senare på eftermiddagen att hon förts till sjukhus men ville inte lämna ytterligare detaljer.
"Av respekt kan vi inte ge mer detaljer men det här ska inte primärt vara något som handlar om värmerelaterad illamående", hävdade arrangörerna i ett uttalande.
Men fakta är att under tävlingen har temperaturen stigit till över 30 grader och ute på tennisbanorna har det varit ännu varmare.
-Det var verkligen skitjobbigt. Det här måste vara det varmaste jag varit med om, säger Sofia Arvidsson som gjort ett antal Australian open-tävlingar där temperaturen kan stiga skyhögt.
SVT/TT