Webb vann prestigekampen
Australiskan Karrie visade bäst kyla när stjärnspäckade Evian Masters avslutades. Annika Sörenstam slutade åtta på -9, sju slag efter vinnaren.
Publicerad
– Jag tycker verkligen att det här var kul och att jag lyckades klamra mig fast i toppen. Varje gång du vinenr känns det som första gången, sade Webb efteråt.
Svenskan var ojämn i sitt spel tävlingen igenom. Kanske hade hon British Open i tankarna som startar nästa vecka. Andraplatsen delades av underbarnet Michelle Wie och rutinerade Laura Davies.
Banan i Frankrike har många fågelarter. Men under lördagen landade den första albatrossen. Lorena Ochoa gick -3 på hål nio efter ha satt bollen från 170 meter.
Wie väntar på första segern
16-årige Michelle Wie nådde inte ända fram den här gången heller. Den första segern som proffs låter vänta på sig.
– Jag kommer allt närmare. Så nära som jag var i dag har jag aldrig varit. Det är inte så lätt som det ser ut, förklarade Wie som avr stolt över sin insats.