Woods möttes av ett enormt jubel

Att livet blivit upp-och-ner-vänt sedan otrohetsskandalen uppdagats är redan känt. Han har varit 45 dagar på en rehabliteringsklinik, bett om ursäkt officiellt till alla från sin fru Elin och barn via sponsorerna till spelarkollegorna och golffansen.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Trots turbulensen såg han avslappnad ut, och hade ett brett leende när han stegade ut på utslagsplatsen.
När det väl var dags för comeback var han lika iskall som vanligt.
Utslaget, som följdes av rekordpublik runt hela det första hålet, landade mycket fint bredvid fairwaybunkern och med ett bara inspelssläge på det svåra öppningshålet.
Han skaffades sig en tremetersputt för birdie, men missade precis.

Par på det första hålet i comebacken lär han dock vara mycket nöjd med.

Tre polismän och fyra säkerhetsvakter eskorterade annars ut Woods från klubbhuset till puttinggreenen bara några få minuter före utslagstiden 13.42 lokal tid. Efter några puttar under övervakning av caddien Steve Williams gick han sedan de tjugotalet meter till första utslagsplatsen och svarade på hejaropen och jublet med ett lugnt leende.

Han plockade fram drivern - och placerade bollen i ett perfekt läge, till synes helt opåverkad.