Utseende: Webb | TV
normal | större | störst
 327 SVT Text         Fredag 29 aug 2014
   DN-GALAN: PAPPERSLANDSKAMPEN         
 Sverige - Finland (herrar)         1/13
                                        
 100 meter 12,5-9,5                     
 Kling-Baptiste 10.29 Rantala     10.30 
 Rose           10.30 Myllymäki   10.43 
 de Oliveira    10.52 Samuelsson  10.50 
                                        
 200 meter 15-7                         
 Wissman        20.67 Åstrand     20.92 
 de Oliveira    20.82 Rantala     21.08 
 Groth          21.25 Samuelsson  21.15 
                                        
 400 meter 16-6                         
 Wissman        45.93 Mörö        47.52 
 Bergrahm SWE   47.39 Kokkonen    48.18 
 Forsman        47.48 Koskela     48.30 
                                        
 800 meter 16-6                         
 Almgren      1.45.65 Lampinen  1.48,46 
 Rogestedt    1.46,34 Salonen   1.49.39 
 Gunnarsson   1.47.20 Jantunen  1.50.37 
        Fortsättning följer >>>         
 327 SVT Text         Fredag 29 aug 2014
   DN-GALAN: PAPPERSLANDSKAMPEN         
 Sverige - Finland (herrar)         2/13
                                        
 1 500 meter 16-6                       
 Leandersson 3.39,37   Marttinen 3.44,02
 Rogestedt   3.40,78   Piipponen 3.46,38
 Walldén     3.41,79   vakant           
                                        
 5 000 meter 13-9                       
 Lundgren   14.05,65   Jokinen  14.11.75
 Uhrbom     14.07.79   Nieminen 14.21,58
 Ek                    Kekki    14.45,76
                                        
 10 000 meter 10-12                     
 Larsson   29.45.20    Lindahl  30.06,09
 Södergård 30.15,02 Vattulainen 30.07,49
 vakant                Manninen 30.12,52
                                        
 110 meter häck 12-10                   
 Brorsson     13.86    Hirvonen    13.87
 Tay          14.04    Lakka       13.89
 Ekholm       14.05    Heinä       14.15
        Fortsättning följer >>>         
 327 SVT Text         Fredag 29 aug 2014
   DN-GALAN: PAPPERSLANDSKAMPEN         
 Sverige - Finland (herrar)         3/13
                                        
 400 meter häck 6-16                    
 Olsson      51.81   Mörö          49.08
 Åstrand     51.84   Monni         51.41
 Carbe       52.27   Viitala       51.70
                                        
 3 000 meter hinder 9-13                
 Lundgren  8.38,75   Keskisalo   8.29,89
 Solomon   8.42,89   Ukonmaanaho 8.33,09
 Senorski  9.00,03   Nummela     9.07,98
                                        
 Höjd 8,5-13,5                          
 Svensson     2,19   Viita          2,26
 Alkhatib     2,16   Torro          2,24
 Thorvaldsson 2,11   Östman         2,11
                                        
 Stav 15,5-6,5                          
 Svärd-Jacobsson 5,60 Wecksten      5,30
 Jansson         5,40 Kivioja       5,20
 Assarsson       5,30 Hyytiä        5,10
        Fortsättning följer >>>         
 327 SVT Text         Fredag 29 aug 2014
   DN-GALAN: PAPPERSLANDSKAMPEN         
 Sverige - Finland (herrar)         4/13
                                        
 Längd 6-16                             
 Wittlock        7,72   Halmela     7,92
 Otterling       7,67   Pulli       7,89
 Nilsson-Montler 7,67   Ollikainen  7,85
                                        
 Tresteg 10-12                          
 Ström          16,13   Tammentie  16,61
 Lennartsson    16,12   Pulli      16,07
 Karlén         15,46   Kaukolahti 15,87
                                        
 Kula 14-8                              
 L Arrhenius    19,98   Kangas     19,74
 N Arrhenius    19,39   Söderlund  18,66
 Ståhl          19,17   Flinkkilä  17,67
                                        
 Diskus 16-6                            
 Ståhl          66,89   Waldén     61,95
 N Arrhenius    62,83   Niskala    60,71
 Härstedt       62,43   Mattila    56,99
        Fortsättning följer >>>         
 327 SVT Text         Fredag 29 aug 2014
   DN-GALAN: PAPPERSLANDSKAMPEN         
 Sverige - Finland (herrar)         5/13
                                        
 Slägga 6-16                            
 Eriksson       68,31   Söderberg  77,57
 Vestlund       67,69   Seppänen   75,22
 Larsson        65,45   Laitinen   72,11
                                        
                                        
 Spjut 6-16                             
 Amb            84,14   Ruuskanen  88,01
 Smalios        75,80   Pitkämäki  86,63
 Carlqvist      72,89   Etelätalo  84,98
                                        
                                        
 4x100 meter 2-5                        
 K-Baptiste     10,29   Rantala    10,30
 de Oliveira    10,52   Åstrand    10,31
 Hagberg        10,53   Myllymäki  10,43
 Brorsson       10,63   Samuelsson 10,50
                                        
                                        
        Fortsättning följer >>>         
 327 SVT Text         Fredag 29 aug 2014
   DN-GALAN: PAPPERSLANDSKAMPEN         
 Sverige - Finland (herrar)         6/13
                                        
 4x400 meter 5-2                        
 Bergrahm       47,39   Mörö       47,52
 Francois       47,55   Lampinen   47,85
 Forsman        47,81   Monni      48,03
 Nordqvist      47,85   Viitala    48,06
                                        
 TOTALT:  214,5 - 195,5 p               
                                        
                                        
                                        
                                        
                                        
                                        
                                        
                                        
                                        
                                        
                                        
                                        
        Fortsättning följer >>>         
 327 SVT Text         Fredag 29 aug 2014
   FRIIDROTT: Finnkampen        25 aug  
                                    7/13
 Sveriges trupp till Finnkampen i       
 Helsingfors 30-31 augusti              
                                        
 Herrar                   Gren          
                                        
 Johan Carlqvist          Spjut         
 Erik Hagberg             4x100 m       
 Felix Francois           4x400 m       
                                        
 Anatole Vera Ibanez      10 000 m gång 
 Perseus Karlström        10 000 m gång 
 Andreas Gustafsson       10 000 m gång 
                                        
                                        
                                        
                                        
                                        
                                        
                                        
                                        
           Resten av truppen  >>>       
 327 SVT Text         Fredag 29 aug 2014
   FRIIDROTT: Finnkampen        25 aug  
                                    8/13
 Sveriges trupp till Finnkampen i       
 Helsingfors 30-31 augusti              
                                        
 Damer                    Gren          
                                        
 Isabelle Eurenius        100 m, 4x100 m
 Daniella Busk      100m, 200 m, 4x100 m
 Hanna Adriansson         100 m         
 Pernilla Nilsson         200 m, 4x100 m
 Irene Ekelund,           200 m, 4x100 m
 Elise Malmberg           400 m, 4x400 m
 Elin Moraiti             400 m, 4x400 m
 Josefin Magnusson        400 m, 4x400 m
 Lovisa Lindh             800 m, 1 500 m
 Charlotte Schönbeck      800 m         
 Anna Silvander           800 m         
 Linn Nilsson             1 500 m       
 Meraf Bahta              1 500 m       
 Klara Bodinsson    5 000 m, 3000 hinder
 Charlotta Fougberg       5 000 m       
          Resten av truppen  >>>        
 327 SVT Text         Fredag 29 aug 2014
   FRIIDROTT: Finnkampen        25 aug  
                                    9/13
 Sveriges trupp till Finnkampen i       
 Helsingfors 30-31 augusti              
                                        
 Damer                    Gren          
                                        
 Madeleine Larsson        100 m häck    
 Maja Rogemyr             100 m häck    
 Adriana Janic            100 m häck    
 Lynette Morgan      400 m häck, 4x400 m
 Elise Malmberg      400 m häck, 4x400 m
 Sara Bley                400 m häck    
 My Nordström             Höjd          
 Sofie Skoog              Höjd          
 Emma Green               Höjd          
 Elienor Werner           Stav          
 Michaela Meijer          Stav          
 Madeleine Nilsson        Stav          
 Malin Olsson             Längd         
 Khaddi Sagnia            Längd         
 Erica Jarder             Längd         
          Resten av truppen  >>>        
 327 SVT Text         Fredag 29 aug 2014
   FRIIDROTT: Finnkampen        25 aug  
                                   10/13
 Sveriges trupp till Finnkampen i       
 Helsingfors 30-31 augusti              
                                        
 Damer                    Gren          
                                        
 Lena Tomas               5 000 m gång  
 Mari Olsson              5 000 m gång  
 Siw Karlström            5 000 m gång  
                                        
                                        
                                        
                                        
                                        
                                        
                                        
                                        
                                        
                                        
                                        
                                        
          Resten av truppen  >>>        
 327 SVT Text         Fredag 29 aug 2014
   FRIIDROTT: Finnkampen        25 aug  
                                   11/13
 Sveriges trupp till Finnkampen i       
 Helsingfors 30-31 augusti              
                                        
 Damer                    Gren          
                                        
 Madeleine Nilsson        Tresteg       
 Angelica Ström           Tresteg       
 Jasmin Sabir             Tresteg       
 Jessica Samuelsson       Kula          
 Fanny Roos               Kula          
 Frida Åkerström          Kula          
 Anna Wikström            Diskus        
 Heidi Schmidt            Diskus        
 Sofia Larsson            Diskus        
 Eleni Larsson            Slägga        
 Ida Storm                Slägga        
 Tracey Andersson         Slägga        
 Matilda Elfgaard         Spjut         
 Elisabeth Höglund        Spjut         
 Sofi Flink               Spjut         
          Resten av truppen  >>>        
 327 SVT Text         Fredag 29 aug 2014
   FRIIDROTT: Finnkampen        25 aug  
                                   12/13
 Sveriges trupp till Finnkampen i       
 Helsingfors 30-31 augusti              
                                        
 Herrar                   Gren          
                                        
 Tom Kling Baptiste       100 m, 4x100 m
 Odain Rose               100 m, 4x100 m
 Nil de Oliveira    100m, 200 m, 4x100 m
 Joel Groth               200 m         
 Johan Wissman            200 m, 400 m  
 Dennis Forsman           400 m, 4x400 m
 Axel Bergahm             400 m, 4x400 m
 Andreas Almgren          800 m         
 Johan Rogestedt          800 m         
 Rickard Gunnarsson       800 m         
 Jonas Leandersson        1 500 m       
 Johan Walldén            1 500 m       
 Daniel Lundgren          5 000 m       
 Fredrik Uhrbom           5 000 m       
 Staffan Ek               5 000 m       
          Resten av truppen  >>>        
 327 SVT Text         Fredag 29 aug 2014
   FRIIDROTT: Finnkampen        25 aug  
                                   13/13
 Sveriges trupp till Finnkampen i       
 Helsingfors 30-31 augusti              
                                        
 Herrar                   Gren          
                                        
 Johan Larsson            10 000 m      
 Napoleon Salomon         3 000 m hinder
 Eric Senorski            3 000 m hinder
 Alexander Brorsson       110 m häck    
 Fredrick Ekholm          110 m häck    
 Marvin Tay               110 m häck    
 Jonathan Carbe           400 m häck    
 Petter Olson             400 m häck    
 Oliwer Åstrand           400 m häck    
 Jakob Thorvaldsson       Höjd          
 Mehdi Alkhatib           Höjd          
 Emil Svensson            Höjd          
 Simon Assarsson          Stav          
 Oscar Jansson            Stav          
 Melker Svärd Jacobsson   Stav          
          Resten av truppen  >>>        
Automatisk uppdatering: Av |
Föregående sida  Nästa sida

© Sveriges Television AB | Per Yng | texttvsport@svt.se