SVT Play21/9 kl 02.00

Bron 3 – Avsnitt 2: Creditlista

BRON III – AVSNITT 2

EN FILMLANCE INTERNATIONAL/NIMBUS FILM PRODUKTION

SAGA - SOFIA HELIN

HENRIK - THURE LINDHARDT

HANS - DAG MALMBERG

LILLIAN - SARAH BOBERG

LINN - MARIA KULLE

JOHN - RAFAEL PETTERSSON

MARIE-LOUISE - ANN PETRÉN

RIKARD - ANTON LUNDQVIST

LISE - SONJA RICHTER

ALEKSANDER - BORIS GLIBUSIC

MORTEN - ASBJØRN KROGH NISSEN

ALICE - KATRINE GREIS-ROSENTHAL

FABIAN - ANDERS HOVE

LARS - OLAF JOHANNESSEN

KAREN - JOSEPHINE HØJBJERG

SAMIRA - SANDRA STOJILJKOVIC

JOHNNY - PER LASSON

OBDUCENT/PATOLOG - GABRIEL FLORES JAIR

MARIANNE - PETRINE AGGER

REKTOR BIRGITTE - TINA GYLLING MORTENSEN

RECEPTIONIST IDA

KAREN HELENE HAUGAARD

ELISE

BODIL LASSEN

PROGRAMLEDARE/STUDIEVÆRT

RUSHY RASHID HØJBJERG

KONCEPTUERANDE REGISSÖR/KONCEPTUERENDE INSTRUKTØR

HENRIK GEORGSSON

2ND UNIT REGISSÖR/INSTRUKTØR

MIKAEL HANSSON

HUVUDFÖRFATTARE/HOVEDFORFATTER

HANS ROSENFELDT

STORYLINE

CAMILLA AHLGREN

HANS ROSENFELDT

ERIK AHRNBOM

NIKOLAJ SCHERFIG

ASTRID ØYE

AVSNITTSFÖRFATTARE/EPISODEFORFATTER

HANS ROSENFELDT

MANUSREDAKTÖR/MANUSREDAKTØR

CAMILLA AHLGREN

PRODUCENTER/PRODUCERE

ANDERS LANDSTRÖM

BO EHRHARDT

EXEKUTIVA PRODUCENTER/EXECUTIVE PRODUCERS

LARS BLOMGREN

BIRGITTE HALD

CHRISTIAN WIKANDER

HANNE PALMQUIST

PIL GUNDELACH BRANDSTRUP

PIV BERNTH

WOLFGANG FEINDT

TASJA ABEL

RALF IVARSSON

TONE RØNNING

ALEXANDER VANDEPUTTE

JAN DE CLERCQ

THOMAS GAMMELTOFT

ORESUND FILMCOMMISSION

MIKAEL SVENSSON

PROJEKTLEDARE SVT/PROJEKTLEDER SVT

KRISTIAN HOBERSTORFER

PROJEKTLEDARE DR/PROJEKTLEDER DR

DITTE CHRISTIANSEN

ASSOCIATE PRODUCERS

FRANK SEYBERTH

NINA GUEDE

LINJEPRODUCENT/LINEPRODUCER

TOBIAS ÅSTRÖM

PRODUKTIONSLEDARE/PRODUKTIONSLEDER

THOMAS NILSSON

PRODUKTIONSKOORDINATORER

LENNART BENGTSSON

ANNETTE LUNDGREN

ROLLSÄTTNING/CASTERE

JEANETTE KLINTBERG

ANDERS NYGAARD

LÅNGA EFTERTEXTER

Ep 2

MIKAEL HANSSON

INSPELNINGSLEDARE/INDSPILNINGSLEDER

GUNNAR JÄRVSTAD

2ND UNIT INSPELNINGSLEDARE/INDSPILNINGSLEDER

HENRIK HENZIGER

ANDRE REGIASSISTENT/ANDEN INSTRUKTØRASSISTENT

CAROLINE EHRNSTRÖM

TREDJE REGIASSISTENT/ TREDJE INSTRUKTØRASSISTENT

LINNEA SCHUMACHER

2ND UNIT TREDJE REGIASSISTENT/TREDJE INSTRUKTØRASSISTENT

CAROLINE INGVARSSON

ASSISTERANDE STATISTANSVARIG/ASSISTERENDE STATISTKOORDINATOR

LOTTA MALM

STATIST PRAKTIKANT

EMMA ERIKSSON

MANUSLÄSNING/MANUSLÆSNING

KRISTINA LODÉN NILSSON

SCRIPTA/SCRIPTER

ANNA IDMAN WILLADSEN

JACOB HAGENBORN

FOTOGRAF

CARL SUNDBERG

2ND UNIT FOTOGRAF

NILLE LEANDER

B-FOTOGRAFER

JOHN FRIMANN RASMUSSEN

SØREN BERTHELIN

2ND UNIT B-FOTOGRAF

MIKKEL FIND

EXTRA B-FOTOGRAFER

THUE GARDE FINNICH

FRANZ BORDE

ANNE SKAMRIS

JOHAN HEDELIUS

C-FOTOGRAF

BENJAMIN ZADIG

2ND UNIT C-FOTOGRAF

RASMUS RYGAARD

STEADYCAMOPERATÖR/STEADYCAMOPERATØR

KRISTIAN APPEL

KAMERAOPERATÖR/KAMERAOPERATØR

BENJAMIN ZADIG

VIDEOASSISTENT

AL-HASSEN MOHAMMAD

FLYGFOTOGRAF/FLYFOTOGRAF

THOMAS KRISTENSEN

DIT SUPERVISOR

MARCUS VASQUES OSORIO

DIT

HANNA ROSENDAHL

BELYSNINGSMÄSTARE/BELYSNINGSMESTER

OTTO STENOV

ELEKTRIKER

STINE HEIN

ELEKTRIKER ASSISTENTER

SET JONASSON

EWA GERSTRÖM

2ND UNIT BELYSNINGSMÄSTARE/BELYSNINGSMESTER

JACOB HOFFMANN

PASSARE/GRIP

PEDE PEDERSEN

PASSARE - BILRIGG/GRIP - BILRIG

MIKAEL KORT KRISTENSEN

A-LJUD/A-LYD

CHRISTIAN H. LUND

B-LJUD/B-LYD

LARS LUND

2ND UNIT LJUDTEKNIKER/BOOMER

MICK RAASCHOU

PRODUKTIONSDESIGNER

PETER DE NEERGAARD

KONSULTERANDE/KONSULTERENDE PRODUKTIONSDESIGNER

NIELS SEJER

SCENOGRAF

RICKARD WIRÉN

CHEF REKVISITÖRER/REKVISITØRER

LOTTA WIHL

MATHIAS HASSING

REKVISITÖRER/REKVISITØRER

CALLE SUNDBERG

ANJA WESSEL

LOKAL REKVISITÖR/REKVISITØR - YSTAD

ELISABETH VON KOCH

CHEF ATTRIBUTÖR/SET REKVISITØR

LI GARPENFELDT

ATTRIBUTÖR OCH CHEFSGRAFIKER/SET REKVISITØR OG CHEF GRAFIKER

FILIP IVERSEN

2ND UNIT ATTRIBUTÖR/SET REKVISITØR

CASPER NILSSON

GRAFIK OCH KONSTDESIGN/GRAFIK OG KUNSTDESIGN

NIELS VALENTIN

GRAFIKER

DANIEL SJÖDIN

REKVISITÖRASSISTENTER/REKVISITØR ASSISTENTER

SARA BOHLIN

BENNI HANSSON

ASSISTENTER SCENOGRAFI

OSKAR ALMLUND

GUSTAV SUNDBERG

KARL-HENRIK WESTMAN

FRITZ GUSTAFSSON

ALEN HADZIC

DEKORATIONSMÅLERI/BILLEDKUNSTNER

DAVID DRACHMAN

MIA NELLE DRØSCHLER

MIA WILLAUME

NIKLAS HELLBERG

MODELL SKULPTÖR/MODEL SKULPTØR

JAN DE NEERGAARD

SKULPTÖRER/SKULPTØRER

KARIN ØRUM

VILLŐ TURCSÁNY

BYGGLEDARE/BYGGELEDERE

BENDT NILLER NIELSEN

JONAS BENGTSSON

SNICKARE/TØMRERE

MICHAEL DOLIN LARSEN

PER HANSSON

DENNIS JENSEN

CHEFS DEKORMÅLARE/MALER

BIRGITTE THIESEN

DEKORMÅLARE/MALER

SØREN SIMONSEN

KOSTYMÖR/KOSTUMIER

KERSTIN HALVORSSON

FÖRSTE KOSTYMASSISTENT/FØRSTE KOSTUMIERASSISTENT

CECILIA BJÖRCK

KOSTYMASSISTENT/KOSTUMIERASSISTENT

FLORA WINGÅRD

2ND UNIT KOSTYMASSISTENT/KOSTUMIERASSISTENT

ELLEN MAGNUSSON

MASKÖRER/SMINKE

METHA ENGQVIST GRIFFITHS

ANNIKA STÖDBERG

2ND UNIT MASKÖRER/SMINKE

JENNY LINDHOLM

SANDRA HARALDSEN

LOCATION MANAGER

MALIN FORS

LOCATION SCOUT

SOFIA LINFELDT

PLATSCHEF KÖPENHAMN/LOCATION MANAGER KØBENHAVN

KIM SUTHERLAND

UNIT MANAGERS

NILS BANK

RASMUS ERICKSSON

2ND UNIT UNIT MANAGER

BALDER FORS

PLATSASSISTENT/LOCATIONASSISTENT

KHALID RAAD OTHMAN

INSPELNINGSASSISTENTER/INDSPILNINGSASSISTENTER

KATHLEEN FARMAN

JETMIR USEINOVSKI

RUNNER

MAX EKMAN

SPÄRRVAKTER/AFSPÆRRINGSVAGTER

DAN ARALDSSON

HENRIETTE BERNTSEN

LINUS BJERNELO

ALEN HADZIC

ROBIN HANSEN

FREDRIK LINDELL

MARTIN NILSSON

DENNIS STRID

LOCATIONBUSS/LOCATIONBUS

LARS-ERIK JANSSON

CATERING

FLÄDIE MAT & VINGÅRD

SCANDINAVIAN STUNT GROUP

STUNTKOORDINATOR

DENI JORDAN

STUNTS

JAN DALHOFF

ROBERT FOLLIN

JACOB HAGEMANN

ILIR HASANI

NATALIA IVANOVA

SIDSEL JENSEN

STEEN KUNDBY

HENNING LARSEN

SØREN RYTTER

SANNE TATJANA

ANDERS THOMSEN

DANISH SPECIAL EFFECTS SERVICE

SFX KOORDINATOR

HUMMER HØJMARK

SFX TEKNIKER/SFX TEKNIKERE

CARL OSCAR HØJMARK

ANDERS NYLANDER

VIBEKE HØJMARK

SFX VAPEN TEKNIKER/SFX VÅBENTEKNIKER

MARK HEDEGAARD

POSTPRODUCENT/POSTPRODUCER

PETER BENGTSSON

KLIPPARE/KLIPPER

PATRICK AUSTEN, SFK

EXTRA KLIPPARE/B-KLIPPER

EMIL STENBERG

KLIPPASSISTENTER/KLIPPEASSISTENTER

NILS BERGMAN

CARL DACKEBY

VICTORIA MUNCK

MADELEINE BENGTSSON

CTO

HENRIK CEDNERT

CONFORM

JONAS ERIKSSON

COLORIST/GRADER

PER SJÖKVIST

ON-LINE

JONAS ERIKSSON

VFX SUPERVISOR

TORBJÖRN OLSSON

VFX KOORDINATOR

ELIN HALLBERG

VFX ARTISTER

SIMON BJÖRK

FREDRIK PIHL

LJUDDESIGN/LYDDESIGN

CARL EDSTRÖM

LJUDBEARBETNING/LYDSTUDIE

EUROPA SOUND & VISION AB

LJUDLÄGGNING/LYDEFTERARBEJDE

BORIS LAIBLE

ALEKSANDER KARSHIKOFF

JESS WOLFSBERG

TRAMP/FOLEYARTISTER

ULF OLAUSSON

DAVID SILVERIN

EFTERSYNK

GABOR PASZTOR

DANSK EFTERSYNK

EDDIE SIMONSEN

LJUDMIX/LYDMIX

ERIK GULDAGER

GRAFISK FORM FÖR & EFTERTEXT/GRAFISK FORM FOR & EFTERTEKST

ANNA LINDQVIST KAVORKA

MARTIN MORK

TRAILERKLIPPNING/TRAILERKLIP

MARTIN MORK

MUSIK

JOHAN SÖDERQVIST

PATRIK ANDRÉN

UNO HELMERSSON

MUSIKMIX & MUSIC EDITOR

DAVE JEWERÉN MOORE

ASSISTENT TILL PATRIK ANDRÉN

ANDREAS HALD

ASSISTENT TILL UNO HELMERSSON

HUGO LUNDGREN

POLISKONSULTATION MANUSKRIPT/POLITIKONSULTATION MANUSKRIPT

BO LUNDQVIST

ÖVERSÄTTARE/OVERSÆTTERE

SVENSK MEDIETEXT

TROELS LINDE ANDERSEN

KAREN NØRØXE

KATHERINE FALCK

READER (NIMBUS)

THILDE DALBY

MORTEN VISBY PAPE

STILLBILDSFOTOGRAF/STILLFOTOGRAF

CAROLINA ROMARE

STILLBILDSFOTOGRAF KAMPANJBILDER/STILLFOTOGRAF KAMPAGNEBILLEDER

BALDUR BRAGASON

PRODUKTIONSCHEF FILMLANCE INTERNATIONAL

MALINI AHLBERG

PROJEKTKOORDINATORER

LOUISE LARSSON

ANNMARI BERGMARK

SANDRA DICKERIUS

PRODUCENTASSISTENT/PRODUCERASSISTENT

METTE MATTHIESSEN

PROJEKTASSISTENT

CHARLOTTA SJÖDAHL

NIELS JAKOB KYHL JØRGENSEN

SOCIAL MEDIA MANAGERS

CAROLINE HOLM ENGELL

FREDERIK VILLADS HANSEN

SOCIAL MEDIA STRATEG/SOCIAL MEDIA STRATEGIST

ALEXANDER LEISE-HANSEN

PRODUCENT TRAINEE, FILMLANCE INTERNATIONAL

ANNA-KLARA CARLSTEN

JURISTER

VICTORIA KJELLBERG

PETRA MÅHL

EKONOMER/REGNSKAB

ANNA THÖRN

KIM VESTERGAARD

EIFFEL MATTSSON

CAMILLA S LARSSON

CATHRINE CHAMPAGNE

THEREZE CARELL

ANNE SVENSSON

EFTER EN IDÉ AV/EFTER IDÉ AF

MÅNS MÅRLIND

HANS ROSENFELDT

BJÖRN STEIN

"HOLLOW TALK"

FRAMFÖRD AV/FREMFØRT AF

CHOIR OF YOUNG BELIEVERS

FÖRLAG/FORLAG

SONY/ATV MUSIC PUBLISHING SCANDINAVIA

TEXT & MUSIK/TEKST & MUSIK

JANNIS NOYA MAKRIGIANNIS

ANDERS RHEDIN

FRIDOLIN NORDSØ

© TIGERSPRING 2009

STORT TACK TILL ALLA FANTASTISKA STATISTER/STOR TAK TIL ALLE FANTASTISKE STATISTER

TV-SERIEN ÄR INSPELAD I MALMÖ, KÖPENHAMN, YSTAD SAMT YSTAD STUDIOS/TV-SERIEN ER INDSPILLET I MALMØ, KØBENHAVN, YSTAD SAMT YSTAD STUDIOS

PRODUCERAD AV/ PRODUCERET AF

FILMLANCE INTERNATIONAL

NIMBUS FILM

I SAMPRODUKTION MED/I CO-PRODUKTION MED

SVERIGES TELEVISION

DR

ZDF GERMAN TELEVISION NETWORK

ZDF ENTERPRISES GMBH

FILM I SKÅNE

NRK

LUMIERE GROUP

FILMLANCE & NIMBUS SAMPRODUCENTER/CO-PRODUCENTER

COPENHAGEN FILM FUND

STIFTELSEN YSTAD-ÖSTERLEN FILMFOND

MED STÖD FRÅN/MED STØTTE FRA

THE CREATIVE EUROPE PROGRAMME OF THE EUROPEAN UNION

NORDVISION

I SAMARBETE MED/I SAMARBEJDE MED

MALMÖ STAD

 

Bron

Svensk-dansk kriminalserie