SVT Play21/9 kl 02.00

Creditlista avsnitt 4

EN FILMLANCE INTERNATIONAL/NIMBUS FILM PRODUKTION

SAGA

SOFIA HELIN

HENRIK

THURE LINDHARDT

HANS

DAG MALMBERG

LILLIAN

SARAH BOBERG

LINN

MARIA KULLE

JOHN

RAFAEL PETTERSSON

FREDDIE

NICOLAS BRO

JEANETTE

SARAH-SOFIE BOUSSNINA

MARC

MICHAEL SLEBSAGER

LUKAS

CHRISTOPHER LASSO

THOMAS

PETER HALD

RIKARD

ANTON LUNDQVIST

ANNIKA

LOUISE PETERHOFF

LISE

SONJA RICHTER

CLAES

REUBEN SALLMANDER

ALICE

KATRINE GREIS-ROSENTHAL

ANNA

MELINDA KINNAMAN

BENJAMIN

HENRIK SODERLIND

MEHMET

BESIR ZECIRI

HAKAN

JOAKIM GRANS

COLBERT

RASMUS HAMMERICH

LARS

OLAF JOHANNESSEN

KAREN

JOSEPHINE HOJBJERG

LENE

CHRISTINE ALBECK BORGE

KARIN

GUNNEL FRED

RENEE

LIL TERSELIUS

KORTSPELARE/KORTSPILLER

KRISTIAN FJORD

SINGELMANNEN/SINGLE MAND

THOMAS MAGNUSSEN

KONCEPTUERANDE REGISSOR/KONCEPTUERENDE INSTRUKTOR

HENRIK GEORGSSON

2ND UNIT REGISSOR/INSTRUKTOR

MIKAEL HANSSON

HUVUDFORFATTARE/HOVEDFORFATTER

HANS ROSENFELDT

STORYLINE

CAMILLA AHLGREN

HANS ROSENFELDT

ERIK AHRNBOM

NIKOLAJ SCHERFIG

ASTRID OYE

AVSNITTSFORFATTARE/EPISODEFORFATTER

ASTRID OYE

MANUSREDAKTOR/MANUSREDAKTOR

CAMILLA AHLGREN

PRODUCENTER/PRODUCERE

ANDERS LANDSTROM

BO EHRHARDT

EXEKUTIVA PRODUCENTER/EXECUTIVE PRODUCERS

LARS BLOMGREN

BIRGITTE HALD

CHRISTIAN WIKANDER

HANNE PALMQUIST

PIL GUNDELACH BRANDSTRUP

PIV BERNTH

WOLFGANG FEINDT

TASJA ABEL

RALF IVARSSON

TONE RONNING

ALEXANDER VANDEPUTTE

JAN DE CLERCQ

THOMAS GAMMELTOFT

ORESUND FILMCOMMISSION

MIKAEL SVENSSON

PROJEKTLEDARE SVT/PROJEKTLEDER SVT

KRISTIAN HOBERSTORFER

PROJEKTLEDARE DR/PROJEKTLEDER DR

DITTE CHRISTIANSEN

ASSOCIATE PRODUCERS

FRANK SEYBERTH

NINA GUEDE

LINJEPRODUCENT/LINEPRODUCER

TOBIAS ASTROM

PRODUKTIONSLEDARE/PRODUKTIONSLEDER

THOMAS NILSSON

LANGA EFTERTEXTER

Ep 4

PRODUKTIONSKOORDINATORER

LENNART BENGTSSON

ANNETTE LUNDGREN

ROLLSATTNING/CASTERE

JEANETTE KLINTBERG

ANDERS NYGAARD

MIKAEL HANSSON

INSPELNINGSLEDARE/INDSPILNINGSLEDER

GUNNAR JARVSTAD

2ND UNIT INSPELNINGSLEDARE/INDSPILNINGSLEDER

HENRIK HENZIGER

ANDRE REGIASSISTENT/ANDEN INSTRUKTORASSISTENT

CAROLINE EHRNSTROM

TREDJE REGIASSISTENT/ TREDJE INSTRUKTORASSISTENT

LINNEA SCHUMACHER

2ND UNIT TREDJE REGIASSISTENT/TREDJE INSTRUKTORASSISTENT

CAROLINE INGVARSSON

ASSISTERANDE STATISTANSVARIG/ASSISTERENDE STATISTKOORDINATOR

LOTTA MALM

STATIST PRAKTIKANT

EMMA ERIKSSON

MANUSLASNING/MANUSLASNING

KRISTINA LODEN NILSSON

SCRIPTA/SCRIPTER

ANNA IDMAN WILLADSEN

JACOB HAGENBORN

FOTOGRAF

CARL SUNDBERG

2ND UNIT FOTOGRAF

NILLE LEANDER

B-FOTOGRAFER

JOHN FRIMANN RASMUSSEN

SOREN BERTHELIN

2ND UNIT B-FOTOGRAF

MIKKEL FIND

EXTRA B-FOTOGRAFER

THUE GARDE FINNICH

FRANZ BORDE

ANNE SKAMRIS

JOHAN HEDELIUS

C-FOTOGRAF

BENJAMIN ZADIG

2ND UNIT C-FOTOGRAF

RASMUS RYGAARD

STEADYCAMOPERATOR/STEADYCAMOPERATOR

KRISTIAN APPEL

KAMERAOPERATOR/KAMERAOPERATOR

BENJAMIN ZADIG

VIDEOASSISTENT

AL-HASSEN MOHAMMAD

FLYGFOTOGRAF/FLYFOTOGRAF

THOMAS KRISTENSEN

DIT SUPERVISOR

MARCUS VASQUES OSORIO

DIT

HANNA ROSENDAHL

BELYSNINGSMASTARE/BELYSNINGSMESTER

OTTO STENOV

ELEKTRIKER

STINE HEIN

ELEKTRIKER ASSISTENTER

SET JONASSON

EWA GERSTROM

2ND UNIT BELYSNINGSMASTARE/BELYSNINGSMESTER

JACOB HOFFMANN

PASSARE/GRIP

PEDE PEDERSEN

PASSARE - BILRIGG/GRIP - BILRIG

MIKAEL KORT KRISTENSEN

A-LJUD/A-LYD

CHRISTIAN H. LUND

B-LJUD/B-LYD

LARS LUND

2ND UNIT LJUDTEKNIKER/BOOMER

MICK RAASCHOU

PRODUKTIONSDESIGNER

PETER DE NEERGAARD

KONSULTERANDE/KONSULTERENDE PRODUKTIONSDESIGNER

NIELS SEJER

SCENOGRAF

RICKARD WIREN

CHEF REKVISITORER/REKVISITORER

LOTTA WIHL

MATHIAS HASSING

REKVISITORER/REKVISITORER

CALLE SUNDBERG

ANJA WESSEL

LOKAL REKVISITOR/REKVISITOR - YSTAD

ELISABETH VON KOCH

CHEF ATTRIBUTOR/SET REKVISITOR

LI GARPENFELDT

ATTRIBUTOR OCH CHEFSGRAFIKER/SET REKVISITOR OG CHEF GRAFIKER

FILIP IVERSEN

2ND UNIT ATTRIBUTOR/SET REKVISITOR

CASPER NILSSON

GRAFIK OCH KONSTDESIGN/GRAFIK OG KUNSTDESIGN

NIELS VALENTIN

GRAFIKER

DANIEL SJODIN

REKVISITORASSISTENTER/REKVISITOR ASSISTENTER

SARA BOHLIN

BENNI HANSSON

ASSISTENTER SCENOGRAFI

OSKAR ALMLUND

GUSTAV SUNDBERG

KARL-HENRIK WESTMAN

FRITZ GUSTAFSSON

ALEN HADZIC

DEKORATIONSMALERI/BILLEDKUNSTNER

DAVID DRACHMAN

MIA NELLE DROSCHLER

MIA WILLAUME

NIKLAS HELLBERG

MODELL SKULPTOR/MODEL SKULPTOR

JAN DE NEERGAARD

SKULPTORER/SKULPTORER

KARIN ORUM

VILL. TURCSANY

BYGGLEDARE/BYGGELEDERE

BENDT NILLER NIELSEN

JONAS BENGTSSON

SNICKARE/TOMRERE

MICHAEL DOLIN LARSEN

PER HANSSON

DENNIS JENSEN

CHEFS DEKORMALARE/MALER

BIRGITTE THIESEN

DEKORMALARE/MALER

SOREN SIMONSEN

KOSTYMOR/KOSTUMIER

KERSTIN HALVORSSON

FORSTE KOSTYMASSISTENT/FORSTE KOSTUMIERASSISTENT

CECILIA BJORCK

KOSTYMASSISTENT/KOSTUMIERASSISTENT

FLORA WINGARD

2ND UNIT KOSTYMASSISTENT/KOSTUMIERASSISTENT

ELLEN MAGNUSSON

MASKORER/SMINKE

METHA ENGQVIST GRIFFITHS

ANNIKA STODBERG

2ND UNIT MASKORER/SMINKE

JENNY LINDHOLM

SANDRA HARALDSEN

LOCATION MANAGER

MALIN FORS

LOCATION SCOUT

SOFIA LINFELDT

PLATSCHEF KOPENHAMN/LOCATION MANAGER KOBENHAVN

KIM SUTHERLAND

UNIT MANAGERS

NILS BANK

RASMUS ERICKSSON

2ND UNIT UNIT MANAGER

BALDER FORS

PLATSASSISTENT/LOCATIONASSISTENT

KHALID RAAD OTHMAN

INSPELNINGSASSISTENTER/INDSPILNINGSASSISTENTER

KATHLEEN FARMAN

JETMIR USEINOVSKI

RUNNER

MAX EKMAN

SPARRVAKTER/AFSPARRINGSVAGTER

DAN ARALDSSON

HENRIETTE BERNTSEN

LINUS BJERNELO

ALEN HADZIC

ROBIN HANSEN

FREDRIK LINDELL

MARTIN NILSSON

DENNIS STRID

LOCATIONBUSS/LOCATIONBUS

LARS-ERIK JANSSON

CATERING

FLADIE MAT & VINGARD

SCANDINAVIAN STUNT GROUP

STUNTKOORDINATOR

DENI JORDAN

STUNTS

JAN DALHOFF

ROBERT FOLLIN

JACOB HAGEMANN

ILIR HASANI

NATALIA IVANOVA

SIDSEL JENSEN

STEEN KUNDBY

HENNING LARSEN

SOREN RYTTER

SANNE TATJANA

ANDERS THOMSEN

DANISH SPECIAL EFFECTS SERVICE

SFX KOORDINATOR

HUMMER HOJMARK

SFX TEKNIKER/SFX TEKNIKERE

CARL OSCAR HOJMARK

ANDERS NYLANDER

VIBEKE HOJMARK

SFX VAPEN TEKNIKER/SFX VABENTEKNIKER

MARK HEDEGAARD

POSTPRODUCENT/POSTPRODUCER

PETER BENGTSSON

KLIPPARE/KLIPPER

SOFIA LINDGREN, SFK

EXTRA KLIPPARE/B-KLIPPER

EMIL STENBERG

KLIPPASSISTENTER/KLIPPEASSISTENTER

NILS BERGMAN

CARL DACKEBY

VICTORIA MUNCK

MADELEINE BENGTSSON

CTO

HENRIK CEDNERT

CONFORM

JONAS ERIKSSON

COLORIST/GRADER

PER SJOKVIST

ON-LINE

JONAS ERIKSSON

VFX SUPERVISOR

TORBJORN OLSSON

VFX KOORDINATOR

ELIN HALLBERG

VFX ARTISTER

SIMON BJORK

FREDRIK PIHL

LJUDDESIGN/LYDDESIGN

CARL EDSTROM

LJUDBEARBETNING/LYDSTUDIE

EUROPA SOUND & VISION AB

LJUDLAGGNING/LYDEFTERARBEJDE

CAROLINA JINDE

TRAMP/FOLEYARTISTER

ULF OLAUSSON

DAVID SILVERIN

EFTERSYNK

GABOR PASZTOR

DANSK EFTERSYNK

EDDIE SIMONSEN

LJUDMIX/LYDMIX

ERIK GULDAGER

GRAFISK FORM FOR & EFTERTEXT/GRAFISK FORM FOR & EFTERTEKST

ANNA LINDQVIST KAVORKA

MARTIN MORK

TRAILERKLIPPNING/TRAILERKLIP

MARTIN MORK

MUSIK

JOHAN SODERQVIST

PATRIK ANDREN

UNO HELMERSSON

MUSIKMIX & MUSIC EDITOR

DAVE JEWEREN MOORE

ASSISTENT TILL PATRIK ANDREN

ANDREAS HALD

ASSISTENT TILL UNO HELMERSSON

HUGO LUNDGREN

POLISKONSULTATION MANUSKRIPT/POLITIKONSULTATION MANUSKRIPT

BO LUNDQVIST

OVERSATTARE/OVERSATTERE

SVENSK MEDIETEXT

TROELS LINDE ANDERSEN

KAREN NOROXE

KATHERINE FALCK

READER (NIMBUS)

THILDE DALBY

MORTEN VISBY PAPE

STILLBILDSFOTOGRAF/STILLFOTOGRAF

CAROLINA ROMARE

STILLBILDSFOTOGRAF KAMPANJBILDER/STILLFOTOGRAF KAMPAGNEBILLEDER

BALDUR BRAGASON

PRODUKTIONSCHEF FILMLANCE INTERNATIONAL

MALINI AHLBERG

PROJEKTKOORDINATORER

LOUISE LARSSON

ANNMARI BERGMARK

SANDRA DICKERIUS

PRODUCENTASSISTENT/PRODUCERASSISTENT

METTE MATTHIESSEN

PROJEKTASSISTENT

CHARLOTTA SJODAHL

NIELS JAKOB KYHL JORGENSEN

SOCIAL MEDIA MANAGERS

CAROLINE HOLM ENGELL

FREDERIK VILLADS HANSEN

SOCIAL MEDIA STRATEG/SOCIAL MEDIA STRATEGIST

ALEXANDER LEISE-HANSEN

PRODUCENT TRAINEE, FILMLANCE INTERNATIONAL

ANNA-KLARA CARLSTEN

JURISTER

VICTORIA KJELLBERG

PETRA MAHL

EKONOMER/REGNSKAB

ANNA THORN

KIM VESTERGAARD

EIFFEL MATTSSON

CAMILLA S LARSSON

CATHRINE CHAMPAGNE

THEREZE CARELL

ANNE SVENSSON

EFTER EN IDE AV/EFTER IDE AF

MANS MARLIND

HANS ROSENFELDT

BJORN STEIN

"HOLLOW TALK"

FRAMFORD AV/FREMFORT AF

CHOIR OF YOUNG BELIEVERS

FORLAG/FORLAG

SONY/ATV MUSIC PUBLISHING SCANDINAVIA

TEXT & MUSIK/TEKST & MUSIK

JANNIS NOYA MAKRIGIANNIS

ANDERS RHEDIN

FRIDOLIN NORDSO

c TIGERSPRING 2009

STORT TACK TILL ALLA FANTASTISKA STATISTER/STOR TAK TIL ALLE FANTASTISKE STATISTER

TV-SERIEN AR INSPELAD I MALMO, KOPENHAMN, YSTAD SAMT YSTAD STUDIOS/TV-SERIEN ER INDSPILLET I MALMO, KOBENHAVN, YSTAD SAMT YSTAD STUDIOS

PRODUCERAD AV/ PRODUCERET AF

FILMLANCE INTERNATIONAL

NIMBUS FILM

I SAMPRODUKTION MED/I CO-PRODUKTION MED

SVERIGES TELEVISION

DR

ZDF GERMAN TELEVISION NETWORK

ZDF ENTERPRISES GMBH

FILM I SKANE

NRK

LUMIERE GROUP

FILMLANCE & NIMBUS SAMPRODUCENTER/CO-PRODUCENTER

COPENHAGEN FILM FUND

STIFTELSEN YSTAD-OSTERLEN FILMFOND

MED STOD FRAN/MED STOTTE FRA

THE CREATIVE EUROPE PROGRAMME OF THE EUROPEAN UNION

NORDVISION

I SAMARBETE MED/I SAMARBEJDE MED

MALMO STAD

FILMLANCE - NIMBUS - SVT - DR - ZDF - ZDFE

FISK - NRK - LUMIERE - CPHFF - YOF - MEDIA - NORDVISION

c 2015 FILMLANCE INTERNATIONAL AB

All rights reserved

Bron

Svensk-dansk kriminalserie