SVT Play21/9 kl 02.00

Medverkande och medarbetare i Bron IIII

Här hittar du skådespelarna och personerna bakom Bron IIII

EN FILMLANCE INTERNATIONAL/NIMBUS FILM PRODUKTION


SAGA - SOFIA HELIN
HENRIK -  THURE LINDHARDT
JONAS - MIKAEL BIRKKJÆR
LILLIAN - SARAH BOBERG
LINN - MARIA KULLE
BARBARA - JULIE CARLSEN
JOHN - RAFAEL PETTERSSON
POLISCHEF/POLITICHEF - ANDERS NYBORG

I ALFABETSORDNING/I ALFABETISK ORDEN
KLAUS - MICHAEL ASMUSSEN
HENRIKS DÖTTRAR/HENRIKS DØTRE - SMILLA BAK & HOLLY BJARKE
JULIA - FANNY LEANDER BORNEDAL
LÄKARE/LÆGE - LENA CARLSSON
SARAH - MARI GÖTESDOTTER
LISE - REGITZE ESTRUP
TOBIAS - JAKOB FAHLSTEDT
MALENE - CHARLOTTE FICH
ROBIN - JULIA FRISBERG
NIELS - THOMAS W. GABRIELSSON
THOMAS - PETER HALD
RESTAURANGCHEF/RESTAURANTCHEF - NICOLAI DAHL HAMILTON
TOMMY - PAW HENRIKSEN
LÄKARE/LÆGE - JASMIN HOLM
DOUGLAS - MOGENS HOLM
KEVIN ELLIOTT - CROSSET HOVE
SILAS - JESPER HYLDEGAARD
TELEFONIST - DORTE HØJSTED
LENE - AMELIA HØY
LEONORA - ALVA INGVARSSON
OBDUCENT/PATOLOG - GABRIEL FLORES JAIR
LARS - KARSTEN JANSFORT
TANJA - AUSTA JESPERSEN
TAARIQ - ALEXANDER BEHRANG KESHTKAR
THEO - MICHALIS KOUTSOGIANNAKIS
MARK - KOLA KRAUZE
MORGAN - JOHANNES KUHNKE
ELSA - LINDA KUNZE
POLIS/POLITIBETJENT - JEPPE LAJER
PSYKOLOG - JENNY LAMPA
OBDUCENT - MARIA ESTHER LEMVIGH
BODY DOUBLE PATRIK/RICHARD - JOHANNES LINDKVIST
SOFIE - LISA LINNERTORP
CHRISTOFFER - ERIK LÖNNGREN
NYHETSANKARE/NYHEDSVÆRT - KARIN MAGNUSSON
AKIM - DANJIN MALINOVIC
HANS - DAG MALMBERG
MALENES ADVOKAT SARA - MARIE MALTHA
MOYO - ROGER MATTHISEN
DIMITRI - SERGEY MERKUSHEV
FRANK - ANDERS MOSSLING
ELIN - STINA NORDBERG
SJUKSKÖTERSKA/SYGEPLEJERSKE - HANNA NORMANN
IDA - IRIS MEALOR OLSEN
RICHARD - PONTUS T PAGLER
PATRIK - PONTUS T PAGLER
VIBEKE - STINE PRÆTORIUS
EMIL - ADAM PÅLSSON
DAN - LARS RANTHE
SOLVEIG - INA-MIRIAM ROSENBAUM
GRÄNSPOLIS/GRÆNSEPOLITI - SUZANNA SANTRAC
NICOLE - PATRICIA SCHUMANN
SUSANNE - SANDRA SENCINDIVER
REZA - MANMEET SINGH
HARRIET - LENA STRÖMDAHL
WILLIAM - LEONARD TERFELT
FÄNGELSEDIREKTÖR/FÆNGSELSDIREKTØR - ISIDOR TORKAR
BUD - LUKAS TOYA
LUCINDA - ANNA TULESTEDT
BODY DOUBLE SAGA - ÅSA WIDÉN
ASTRID - SELMA MODÉER WIKING
BJØRN - JONNY ZANGENBERG

KONCEPTUERANDE REGISSÖR/KONCEPTUERENDE INSTRUKTØR - HENRIK GEORGSSON
REGISSÖR/INSTRUKTØR - RUMLE HAMMERICH
CASTING & 2:ND UNIT REGISSÖR/INSTRUKTØR - MIKAEL HANSSON
HUVUDFÖRFATTARE/HOVEDFORFATTERE - HANS ROSENFELDT, CAMILLA AHLGREN
STORYLINE - HANS ROSENFELDT, CAMILLA AHLGREN, NIKOLAJ SCHERFIG, TORLEIF HOPPE, VERONICA ZACCO
MANUS KONSULT - NIKOLAJ SCHERFIG
AVSNITTSFÖRFATTARE/EPISODEFORFATTERE - HANS ROSENFELDT, CAMILLA AHLGREN
MANUSREDAKTÖR/MANUSREDAKTØR - CAMILLA AHLGREN
PRODUCENTER/PRODUCERE - ANDERS LANDSTRÖM, BO EHRHARDT
EXEKUTIVA PRODUCENTER/EXECUTIVE PRODUCERS - LARS BLOMGREN, BIRGITTE HALD, ANNA CRONEMAN, PETER NYRÉN, PIL GUNDELACH BRANDSTRUP, PIV BERNTH, WOLFGANG FEINDT, TASJA ABEL, RALF IVARSSON, JOAKIM RANG STRAND, TONE RØNNING, THOMAS GAMMELTOFT, ALEXANDER VANDEPUTTE, JAN DE CLERCQ, SOFIA HELIN
PROJEKTLEDARE SVT/PROJEKTLEDERE SVT - MARCOS HELLBERG, KRISTIAN HOBERSTORFER
PROJEKTLEDARE DR/PROJEKTLEDER - DR DITTE CHRISTIANSEN
ASSOCIATE PRODUCER - FRANK SEYBERTH
SOUTHERN SWEDEN FILM COMMISSION - MIKAEL SVENSSON
LINJEPRODUCENT/LINEPRODUCER - THOMAS NILSSON
PRODUKTIONSLEDARE/PRODUKTIONSLEDER - KARINA KIRKEBY
PRODUKTIONSKOORDINATORER - CARIN ANZELIUS, LENNART BENGTSSON
CASTING DIRECTOR SVERIGE - JEANETTE KLINTBERG
CASTING DIRECTOR DANMARK - ANDERS NYGAARD
INSPELNINGSLEDARE/INDSPILNINGSLEDERE - PETER KIMAY, ANNIKA APPELIN
2:ND UNIT INSPELNINGSLEDARE/INDSPILNINGSLEDERE - METTE KJÆRGAARD, PETER KIMAY, LINNEA SCHUMACHER
ANDRE REGIASSISTENT/ANDEN INSTRUKTØRASSISTENT - CAROLINE EHRNSTRÖM
2:ND UNIT ANDRE REGIASSISTENT/ANDEN INSTRUKTØRASSISTENT - CAROLINE INGVARSSON, MAGNUS HELLSTRÖM
TREDJE REGIASSISTENT/ TREDJE INSTRUKTØRASSISTENT - SIGRID HEMER NORDENHAKE
STATISTASSISTENT - JENNY EKMAN
SCRIPTA/SCRIPTER - ANNA IDMAN
2:ND UNIT SCRIPTA/SCRIPTER - CAROLINA HÄGGSTRÖM, JACOB HAGENBORN
FOTOGRAFER - CARL SUNDBERG, LARS REINHOLDT, DFF
2:ND UNIT FOTOGRAFER - SØREN BAY, DFF, MARTIN TOP JACOBSEN, DFF
ANDERS BOHMAN
B-FOTOGRAFER - JOHN FRIMANN RASMUSSEN, ANDERS HANSEN
2:ND UNIT B-FOTOGRAF - MAGNUS SORT EIDEMAK
EXTRA B-FOTOGRAFER - FRANZ A. BORDE, ERIK THAL-JANTZEN
C-FOTOGRAF - RASMUS ERIKSSON
2:ND UNIT C-FOTOGRAFER - TIM KLAUSEN, KATRINE THEJL, ALLAN LEGARTH NIELSEN
STEADICAMOPERATÖR/STEADICAMOPERATØR - ANDERS HOLCK, DFF
KAMERAOPERATÖRER/KAMERAOPERATØR - SØREN BAY, DFF, MARTIN TOP JACOBSEN, DFF, IAN TOMKINS
VIDEOASSISTENTER - FREDERIK HASLUND, JOHANNA "ZOE" WESTRUP
FLYGFOTOGRAF/FLYFOTOGRAF - THOMAS KRISTENSEN
DIT SUPERVISOR - MARCUS VASQUES OSORIO
DIT - MARTINA ANDERSSON
BELYSNINGSMÄSTARE/BELYSNINGSMESTRE - OTTO STENOV, MICHAEL WILS
ELEKTRIKER - KASPER MØNSTER
ELEKTRIKERASSISTENTER - SET JONASSON, THEIS MADSEN
EXTRA ELEKTRIKERASSISTENTER - JAN JENSEN, KRISTOFFER BRUHN, JONATHAN KJÆRGAARD
2:ND UNIT BELYSNINGSMÄSTARE/BELYSNINGSMESTRE - MICHAEL WILS, MORTEN KASTBERG, MORTEN BOSERUP, OTTO STENOV
2:ND UNIT ELEKTRIKER - KRISTOFFER BRUHN, PIET HASSELBY
PASSARE/GRIP - PEDE PEDERSEN, LARS "SNITT" WEIRSØE, EMIL TAASINGE
PASSARE - BILRIGG/GRIP - BILRIG -  MIKAEL KORT KRISTENSEN
A-LJUD/A-LYD - CHRISTIAN H. LUND
-LJUD/B-LYD - LARS LUND
2:ND UNIT LJUDTEKNIKER/BOOMER - MORTEN BAK JENSEN, KIM DALUM, MIKKEL FURBO
PRODUKTIONSDESIGNER - RICKARD WIRÉN
SCENOGRAF - LOTTA WIHL
CHEF REKVISITÖRER/REKVISITØRER - MATHIAS H HASSING, CALLE SUNDBERG, RASMUS KOCH
EXTRA PROPERTY MASTERS DANISH POLICE LOCATION - SIDSE FÆRK, JESPER CLAUSEN
CHEF ATTRIBUTÖR/SET REKVISITØR - LIV SANDBERG
ATTRIBUTÖR/SET REKVISITØR - CHRISTIAN VISBORG
2:ND UNIT ATTRIBUTÖRER/SET REKVISITØR - PERNILLE NYDAL HENRIKSEN, JESSICA TARLAND, MARIE ROHRBERG
GRAFIK OCH KONSTDESIGN/GRAFIK OG KUNSTDESIGN - FILIP IVERSEN
EXTRA ASSISTERANDE GRAFIKER/ASSISTERENDE GRAFIKER - KRISTINA LULA BROEN
REKVISITÖRASSISTENTER/REKVISITØRASSISTENTER - ELIAS WENNERSTRAND, OSKAR OLSSON, SIMON KOEFOED SCHWARTZ, JEPPE MARSTRAND
EXTRA ASSISTENTER SCENOGRAFI - ELISABETH VON KOCH, GUSTAV SUNDBERG, HILDA LORENTZON, OSKAR ALMLUND, KEVIN MOHLIN
SCENOGRAFI PRAKTIKANT - MARCUS PERSSON
BYGGLEDARE/BYGGELEDERE - JONAS BENGTSSON MalmöDekorFabrikAB
SNICKARE/TØMRERE - JONAS BENGTSSON, KENNY TULLBERG
CHEFSDEKORMÅLARE/MALER - BIRGITTE THIESEN
DEKORMÅLARE/MALER - SØREN SIMONSEN
EXTRA PAINTER DANISH POLICE LOCATION - LISELOTTE MØLLER
KOSTYMDESIGNER/KOSTUMEDESIGNER - KERSTIN HALVORSSON
FÖRSTE KOSTYMASSISTENT/FØRSTE KOSTUMIERASSISTENT - CECILIA BJÖRCK
KOSTYMASSISTENT/KOSTUMIERASSISTENT - GABRIELLA EKMAN, SANNA EKSTRÖM FORSBERG
2:ND UNIT KOSTYMASSISTENT/KOSTUMIERASSISTENT - KARIN LINDGÅRD
CHEFMASKÖR/CHEFSMINKØR - METHA ENGQVIST GRIFFITHS
MASKÖR/SMINKØR - TINA HELMARK
SFX - LARS CARLSSON, LOVE LARSSON
LOCATION MANAGERS - INGELA ENVALL, RASMUS ERICKSSON
ASSISTANT LOCATION SCOUTS - MALIN WELIN-FRANCE, ALEXANDER VIGSTRAND
PLATSCHEF KÖPENHAMN/LOCATION MANAGER - KØBENHAVN KIM SUTHERLAND
UNIT MANAGERS - NILS BANK
ASSISTANT UNIT MANAGERS - HENRIETTE BERNTSEN, OSCAR ASPLIND
2:ND UNIT UNIT MANAGER - BALDER FORS
INSPELNINGSASSISTENT/INDSPILNINGSASSISTENT - MAX EKMAN
RUNNERS/RUNNERE - ERIK BJÖRKHEIM, VIKTOR IVERSEN
2:ND UNIT RUNNERS/RUNNERE - ALEXE LANDGREN, BIRGITTA PERSSON, NICK PARFITT
SPÄRRVAKTER/AFSPÆRRINGSVAGTER - ELLINOR ANDERSSON, DAN ARALDSSON, LINUS BJARNELO, MALCOLM EL FOLI, ROBIN HANSEN, FREDRIK HEDEN, ERIK HOFF, ANNA MEIGÅRD PERSSON, LAURA NIMTOFT, OSKAR SCHIBLI, TOMAS STRÖM, SARA SÖDERBERG
LOCATIONBUSS/LOCATIONBUS - LARS-ERIC JANSSON
CATERING - MIA MARIAS RESTAURANG OCH CATERING, SÖDERBERG & SARA
GASTRONOMI OCH HARMONI, STRANDHUSET SIBBARP
STUNTKOORDINATORER - DENI JORDAN, MARTIN ZETTERLUND
STUNTS - SØREN RYTTER, ANDERS THOMSEN, REBECKA BARKLAND. ROY HANSSON, CELCO BERNTSSON, JOHAN LINDQVIST, MICHAEL BROLIN, FLEMMING HARPELUND, STEEN KUNDBY, ROBERT FOLLIN, KARIM MAKTABI, SØREN HESSELAA, JOON POORE, JACK HANSEN, JON THELLO, SØREN MADSEN, FREDERIK RYTTER, JONATHAN JORDAN, SARA HAGEMANN, KLAUS HJULER, KIM SØRENSEN, DENI JORDAN
SPECIAL EFFECTS - DANISH SPECIAL EFFECTS SERVICE
SFX SUPERVISOR - HUMMER HØIMARK
SFX KOORDINATORER - MADS WEDEL, CARL OSCAR HØIMARK
SFX TEKNIKER - ANDERS NYLANDER
SFX VAPEN TEKNIKER/SFX VÅBENTEKNIKER - MARK HEDEGAARD
SFX ASSISTENT - JONAS OFF
POSTPRODUCENT/POSTPRODUCER - PETER BENGTSSON
KLIPPARE/KLIPPERE - PATRICK AUSTEN, SFK, SEBASTIAN AMUNDSEN, SFK, THOMAS LAGERMAN, SFK, SOFIA LINDGREN, SFK
KLIPPASSISTENTER/KLIPPEASSISTENTER - NILS BERGMAN, MADELEINE BENGTSSON, MELKER RYDHOLM, ADAM DOVERHEM, CARL DACKEBY
CTO - HENRIK CEDNERT
CONFORM - JONAS ERIKSSON
COLORIST/GRADER - PER SJÖKVIST
ON-LINE - JONAS ERIKSSON
VFX SUPERVISOR - TORBJÖRN OLSSON
VFX KOORDINATORER - MADELEINE BENGTSSON, ELIN HALLBERG
VFX ARTISTER - FREDRIK PIHL, SIMON BJÖRK, SEBASTIAN LOVÉN, GUSTAV TÖRNROTH, DANIEL SVÄRD
LJUDDESIGN/LYDDESIGN - CARL EDSTRÖM
LJUDMIX/LYDMIX - ERIK GULDAGER
TRAMP/FOLEY - ULF OLAUSSON, MATTIAS PEREZ
FX - CARL EDSTRÖM, BORIS LAIBLE, CHRISTER MELÉN, MARCO LOPEZ
DX - GUSTAV LANDBECKER, ERIK GULDAGER, GABOR PASZTOR, MIKAEL LECHNER, ALBERT STRACHAL
KOORDINATOR EFTERSYNK - TINA SCHEUTZ
DANSK EFTERSYNK - MAINSTREAM, EDDIE SIMONSEN, ANNE JENSEN
TRAILERKLIPPNING/TRAILERKLIP - MARTIN MORK
GRAFISK FORM FÖR- & EFTERTEXT/GRAFISK FORM FOR- OG EFTERTEKST - ANNA LINDQVIST, KAVORKA, MARTIN MORK
MUSIK - JOHAN SÖDERQVIST, PATRIK ANDRÉN, UNO HELMERSSON
MUSIC EDITOR - DAVE MOORE
MIX ENGINEERS - DAVE MOORE, LINUS ANDERSSON
MUSIKPRODUKTIONSASSISTENTER - ANDREAS AHLM, SIMON PETERSSON
POLISKONSULTATION MANUSKRIPT/POLITIKONSULTATION MANUSKRIPT -BO LUNDQVIST
ÖVERSÄTTARE/OVERSÆTTERE - TROELS LINDE ANDERSEN, KATHERINE FALCK, SVENSK MEDIETEXT
STILLBILDSFOTOGRAF/STILLFOTOGRAF - JENS JUNCKER-JENSEN
STILLBILDSFOTOGRAF KAMPANJBILDER/STILLFOTOGRAF KAMPAGNEBILLEDER - KARL NORDLUND
PRODUKTIONSCHEF FILMLANCE INTERNATIONAL - MALINI AHLBERG
PROJEKTKOORDINATORER - LOUISE BERGBÄCK, ANNMARI BERGMARK
ASSISTERANDE PRODUCENT/ASSISTERENDE PRODUCER - NIMBUS FILM METTE MATTHIESSEN
PRODUCENTASSISTENTER/PRODUCERASSISTENTER - FREDERIKKE GREVE,
ANNE PRYTZ HENRIKSEN, JULIE CARLA MORTENSEN, JULIE OTTOSEN
SOCIAL MEDIA MANAGER - JASMINE HERMANN NAGHIZADEH
JURISTER - PETRA MÅHL, FILMLANCE, STEEN GORI, NIMBUS FILM
ADMINISTRATION NIMBUS FILM - CLAUS THOBO-CARLSEN
EKONOMER/REGNSKAB - ANNA THÖRN, KIM VESTERGAARD, MAJA RODMAN
SABINA ÖSTERLING, CAMILLA S LARSSON, JEANETTE BLOMBERG, THEREZE CARELL, CECILIE DAMTOFT, ANNE SVENSSON
EFTER EN IDÉ AV/EFTER IDÉ AF - MÅNS MÅRLIND, HANS ROSENFELDT, BJÖRN STEIN
"HOLLOW TALK" FRAMFÖRD AV/FREMFØRT AF - CHOIR OF YOUNG BELIEVERS
FÖRLAG/FORLAG - SONY/ATV MUSIC PUBLISHING SCANDINAVIA
TEXT & MUSIK/TEKST & MUSIK - JANNIS NOYA MAKRIGIANNIS, ANDERS RHEDIN, FRIDOLIN NORDSØ
© TIGERSPRING 2009


STORT TACK TILL ALLA FANTASTISKA STATISTER/STOR TAK TIL ALLE FANTASTISKE STATISTER

TV-SERIEN ÄR INSPELAD I MALMÖ, KÖPENHAMN SAMT YSTAD/TV-SERIEN ER INDSPILLET I MALMØ, KØBENHAVN SAMT YSTAD

PRODUCERAD AV/ PRODUCERET AF FILMLANCE INTERNATIONAL NIMBUS FILM I SAMPRODUKTION MED/I CO-PRODUKTION MED SVERIGES TELEVISION, DR, ZDF GERMAN TELEVISION NETWORK, ZDF ENTERPRISES GMBH, FILM I SKÅNE, NRK, COPENHAGEN FILM FUND, LUMIERE GROUP, STIFTELSEN YSTAD-ÖSTERLEN FILMFOND MED STÖD FRÅN/MED STØTTE FRA NORDVISION