Skådespelare, medverkande och medarbetare i Fröken Frimans krig III

Lena T Hansson, Sofia Ledarp, Sissela Kyle, Frida Hallgren och Maria Kulle i Fröken Frimans krig.

Här är alla skådespelare och medarbetare i tredje säsongen.

Här hittar du Fröken Frimans krig i SVT Play!

Roller

Dagmar – Sissela Kyle

Kinna – Sofia Ledarp

Lottie – Frida Hallgren

Emmy – Maria Kulle

Alma – Lena T Hansson

Jungfru Karin – Sofia Rönnegård

Jon – Kristoffer Berglund

Axel – Gustaf Hammarsten

Frithiof Johannesson – Allan Svensson

Rut Johannesson – Ulla Skoog

Gösta Wikland – Johan Hedenberg

Tomasine – Ellen Jelinek

Alf Persson – Lennart Jähkel

Britta – Felicia Löwerdahl

Louise Dufva – Pia Johansson

Nea Olsson – Magdalena In de Betou

Gunnar – Edvin Ryding

Gerda – Maria Sundbom

Sven Kyhlin – Magnus Mark

Konstapel Lundell – Max Nilén

Grannfrun – Rebecka Hemse

Hundägarkvinnan – Ingela Olsson

Hotellvärdinnan – Sofia Bach

Barnavårdsmannen – Mattias Silvell

Redaktören – Andreas Rothlin Svensson

Polismästarn – Peter Dalle

Portvakten – Göran Thorell

 

Produktion

Manus – Pernilla Oljelund

Producent – Maria Nordenberg

Regi – Harald Hamrell

Musik – Niclas Frisk

Casting – Maria Kiisk

Klippning – Hélène Berlin sfk

Produktionsledare – Johan Svennerfors, Petter Bergström

Produktionskoordinator – Jacob Spijk

FAD – Sam Safinia

SAD – Karl Torstensson, Magnus Bengtsson

SAD Praktikant – Jonathan Elfving

Scripta – Caroline Johansson Byh

Platsletare – Anette Westerlund, Göran Lindberg

Platschef – Mustafa Magan

Platsassistent – Aurelio Mastaglio, Terry Lövkvist

Inspelningsassistent – Nicole Kalén, Dennis Kullberg, Caroline Eriksson

Produktionsekonom – Carina Norderstål

Foto – Henrik Gyllenskiöld fsf

B-foto – Hanna Kriisa

C-foto – Lea Zuna, Tommy Sandberg

Fotopraktikant – Erik Bäck

Elektriker – Finnur Thor Gudjonsson, Joakim George, Aevar Sigurdsson, Johan Gärskog

Elpraktikant – Kristoffer Hellman

Scenograf – Jan-Olof Ågren

Scenografassistent – Åsa Persson

Rekvisitör – Kennet From, Bo Larsson

Attributör – Britta Rehn

Grafisk rekvisita – Cecilia Ohlsson

Rekvisitaassistent – Eifra Santesson

Rekvisita, mat – Anna Löfgren

Tapet – Karin Söderberg, Margareta Lütz

Snickare, Målare, Mekaniker – SVT Ateljé och Art and Dito

Hästansvarig – Beyron Johansson

Hästen Birger – Opid

Hundansvarig – Annelie Denreus, Sara Tegner, Malin Fjällborg                                                    

Hunden Kapten – ”Prins Bertil”

Hunden Lizette – Maja

Valparna – Weenjoy Bumblebee, Gaiely Bumblebee

Kostymdesigner – Ewa Mark

Kostymassistenter – Caroline Bonaldi, Åsa Wahlgren, Helvi Treffner, Hanna Linnell

Sömmerska – Ruth Andersson

Maskörer – Yvonne Persson, Susanne Unnerstad, Nina Spjuth

Ljudtekniker – Göran Nylander, Andreas Andersson, Jonas Lindskog

Kamerateknik – Pelle Mellqvist/Dagsljus

Grafik/VFX – Klas Jonsson/Protoon

Stillbildsfotograf – Peter Cederling

Stillbilder, vinjett – Stefan Kullänger, Anna Janerås

SoMe Koordinator – Erik Warolin

Post produktion CHIMNEY

Executiv Post Producent – Fredrik Zander

Postproducent – Anneli Oscarsson

Koordinator – Charlotta Weckström

Colorist – Carl Skaff

Konform – Felicia Semitjov

Ljudsupervisor – Per Sundström

Dialog – Thomas Huhn

Ljudeffekter – Mattias Eklund

Tramp – Lucas Nilsson, Ingela Jönsson

Logg Synk – Fredrik Jegeus

DIT – Oscar Stegland

Digital Leverans – Rickard Sporrong

Faktakonsultation runt reglementeringen - docent Yvonne Svanström