Här är alla nominerade till Guldbaggen 2016

En man som heter Rolf Lassgård som en man som heter Ove.
En man som heter Rolf Lassgård som en man som heter Ove.

Här är listan över vilka som har chans på årets baggar. Sammanlagt ska 19 vinnare koras på galan den 18 januari som i år hålls för 52:a gången i ordningen.

BÄSTA FILM

Efterskalv

Producent: Madeleine Ekman

En man som heter Ove

Producenter: Annica Bellander och Niklas Wikström Nicastro

Min lilla syster

Producent: Annika Rogell

BÄSTA REGI

Magnus von Horn

för Efterskalv

Sanna Lenken

för Min lilla syster

Peter Grönlund

för Tjuvheder

BÄSTA KVINNLIGA HUVUDROLL

Shima Niavarani

för rollen som Shima i She´s Wild Again Tonight

Malin Levanon

för rollen som Minna i Tjuvheder

Felice Jankell

för rollen som Sophie Bell i Unga Sophie Bell

BÄSTA MANLIGA HUVUDROLL

Rolf Lassgård

för rollen som Ove i En man som heter Ove

Ulrik Munther

för rollen som John i Efterskalv

Filip Berg

för rollen som Isak i Odödliga

BÄSTA KVINNLIGA BIROLL

Bahar Pars

för rollen som Parvaneh i En man som heter Ove

Eva Melander

för rollen som Susanne i Flocken

Amy Deasismont

för rollen som Katja i Min lilla syster

BÄSTA MANLIGA BIROLL

Issaka Sawadogo

för rollen som Josef i Det vita folket

Mats Blomgren

för rollen som Martin i Efterskalv

Henrik Dorsin

för rollen som Tony i Flocken

BÄSTA MANUSKRIPT

Sanna Lenken

för manuskriptet till Min lilla syster

Ronnie Sandahl

för manuskriptet till Svenskjävel

Peter Grönlund

för manuskriptet till Tjuvheder

BÄSTA FOTO

Linda Wassberg

för fotot i Det vita folket

Göran Hallberg

för fotot i En man som heter Ove

Gösta Reiland

för fotot i Flocken

BÄSTA KLIPP

Hanna Lejonqvist

för klippningen av Min lilla syster

Anders Teigen

för klippningen av My Life My Lesson

Kristoffer Nordin

för klippningen av Tjuvheder

BÄSTA KOSTYM

Camilla Thulin

för kostymerna i En underbar jävla jul

Stella J Hox

för kostymerna i Kim

Mia Andersson

för kostymerna i Tjuvheder

BÄSTA LJUD/LJUDDESIGN

Andreas Franck

för ljudet i Det vita folket

Andreas Franck

för ljudet i Jönssonligan – den perfekta stöten

Patrik Strömdahl och Jan Alvermark

för ljudet i She’s Wild Again Tonight

BÄSTA MASK/SMINK

Jenny Fred

för mask/smink i Cirkeln

Jenny Fred

för mask/smink i Det vita folket

Eva von Bahr och Love Larson

för mask/smink i En man som heter Ove

BÄSTA ORIGINALMUSIK

Benny Andersson

för musiken i Cirkeln

Jon Ekstrand

för musiken i Det vita folket

Lisa Holmqvist

för musiken i Flocken

BÄSTA SCENOGRAFI

Ulrika Fredriksson

för scenografin i Det borde finnas regler

Matilda Afzelius

för scenografin i En underbar jävla jul

Kajsa Severin

för scenografin i Tjuvheder

BÄSTA VISUELLA EFFEKTER

IXOR

för effekterna i Cirkeln

Torbjörn Olsson

för effekterna i En man som heter Ove

Torbjörn OlssonFredrik PihlRobert Södergren och Joel Sundberg

för effekterna i LasseMajas detektivbyrå – Stella Nostra

BÄSTA KORTFILM

Audition

av Lovisa Sirén

Kung Fury

av David Sandberg

Norra Storfjället

av Amanda Kernell

BÄSTA DOKUMENTÄRFILM

Every Face Has a Name

av Magnus Gertten

Förvaret

av Anna Persson och Shaon Chakraborty

Jag är Ingrid

av Stig Björkman

BÄSTA UTLÄNDSKA FILM

Carol

Regi: Todd Haynes

Leviatan

Regi: Andrej Zvjagintsev

Timbuktu

Regi: Abderrahmane Sissako

Guldbaggen

Det bästa inom svensk film hyllas på Guldbaggegalan