SVT Play1/9 kl 22.00

Skådespelare och medarbetare i Innan vi dör

Alexej Manvelov, Marie Richardson och Adam Pålsson är aktuella i SVT:s nya dramasatsning Innan vi dör.
Alexej Manvelov, Marie Richardson och Adam Pålsson.

Här är alla skådespelare och medarbetare i programserien.

ROLLER  

Hanna - Marie Richardson    

Christian - Adam Pålsson   

Björn - Magnus Krepper   

Davor - Alexej Manvelov    

Stefan - Peshang Rad   

Tina - Sofia Ledarp   

Fausta - Sara Jangfeldt   

Zvonomir - Max Lapitskij   

Blanka - Sandra Redlaff   

Bojan - Cedomir Djordjevic    

Magnus - Richard Forsgren   

Dubravka - Malgorzata Pieczynska   

Rakel - Sofia Rönnegård   

Jovan - Beka Kuliev   

Petter - Christian Hillborg   

Majmun - Ivica Zubak   

Pawel - Kalled Mustonen   

Kanehed - Jacob Ericksson   

Ulrik - Felix Engström   

Sven - Johan Hedenberg   

Adam - Ulf Stenberg    

Raylai - Pilantanee Junkong   

Markus - Erik Johansson  

Sunee - Irene Paquibot  

Monica - Rebecka Hemse   

Vicky - Sannamari Patjas   

Lorentz - Anders Berg   

Roger - Andreas Rothlin Svensson   

Solgerd - Anne-Charlotte Franzén    

Advokat - Anna Sise   

Rade - Dejan Čukić   

Kommissarie - Dragomir Mrsic   

Tarja - Julia Marko-Nord   

Per - Magnus Ehrner   

Pojken - Ed Sunquist   

Narkotikapolis - Gloria Tapia   

Åke - Jonas Uddenmyr   

Suvorov - Kola Krauze   

Klädförsäljare - Sabina Heitmann    

Krimtekniker - Suzanne Ernrup   

Kutuzov - Vladimir Dikanski    

Shahram - Amir Barghashi    

Vårdare - Arvid Kananian    

Lena H - Astrid Kakuli   

TV-reporter - Andreas Björklund      

Langare - Filip Benko    

Datatjej - Gizem Erdogan      

Richard Ohlsson - Jan Mybrand      

Nader - Jonathan Silén        

Günther - Martin Pass     

Victor - Michael Jonsson    

Journalist - Niki Gunke Stangertz     

Barbro - Nina Gunke      

Sjuksköterska - Polly Kisch    

PRODUKTION   

MANUS  

Niklas Rockström   

Wilhelm Behrman   

Manusredaktör - Gunnar Nilsson, Tommy Håkansson  

PRODUCENT  

Maria Nordenberg   

Fredrik Heinig   

REGI  

Simon Kaijser   

Kristian Petri   

Kristina Humle   

Jonas Westbom   

MUSIK  

Niclas Frisk     

Assisterande musikproducent - Jörgen Wall   

ROLLSÄTTARE  

Maria Kiisk   

Victoria Svanell   

Rollsättarassistent - Karl Torstensson   

KLIPPARE  

Patrick Austen   

Kristofer Nordin   

Sebastian Amundsen   

Hélène Berlin   

PRODUKTIONSLEDNING  

Linjeproducent - Johan Svennerfors   

Produktionsledare - Ramses del Hierro Ericstam, Petter Bergström, Tina Bergström, Helena Franck   

Koordinator - Jacob Spijk, Jens Johansson, Cecilia Dunås, Eifra Santesson, Dennis Kullberg   

Koordinator-regi/stillbild/marknadsföring - Erik Warolin  

Koordinator-intake/rättigheter – Pernilla Lindborg Gobom  

Produktionsassistent praktikant - Victoria von Sivers, Nicole Falk Sundman   

FAD  

James Velasquez  

Niklas Siöström   

Petter Bergström   

Pär Milstam   

Sam Safinia   

Adam Hilario   

SAD  

Magnus Bengtsson   

Miro Anter   

SAD-assistent praktikant - Rebecka Ferneklint, Mattias Lindblad  

SCRIPTA  

Annika Soneby   

Caroline Johansson Byh   

Lillie Aleksandrov   

PLATSLETARE  

Anette Westerlund    

Josefin Sundberg   

Thomas Östlundh   

Jonas Rydergren   

Göran Lindberg  

Mustafa Magan   

Julia Thelin   

Sebastian Johansson   

Johan Rosell   

Ramses del Hierro Ericstam   

Alexander Dahlström   

Sigrid Nordenhake   

PLATSPERSONAL  

Mustafa Magan   

Per Löfgren   

Abdi Abukar   

Daniel Hagberg   

Pelle Dahlberg   

Moa Sjöberg   

Tommy Ekman   

Alexander Dahlström   

Douglas Olin   

Toni Lockström   

Francesco Loi   

Praktikant platsavdelningen - Albert Rydevik   

INSPELNINGASASSISTENT  

Dennis Kullberg   

Klara Esping   

Moa Sjöberg   

Viggo Ericstam   

FOTOGRAF  

Stefan Kullänger   

Andréas Lennartsson   

Henrik Gyllenskiöld  

B-foto - Mikael Lindström   

B-foto - Hanna Kriisa   

C-foto - Tommy Sandberg   

C-foto - Lea Zuna   

Kameraassistent - Daniel Engstrand, Andreas Sandberg  

DIT  

Anders Åstrand   

Kalle Dahlberg   

Sergio Ayala   

EL-AVDELNINGEN  

Belysningsmästare - Per Byrén, Jens Sjöwall-Wahlöö   

Elektriker - Ian Jonsson, Jonas Branting   

Elassistent - Per Olsson, Chatrine Eriksson, Johan Gärskog, David Boström, Kalle Olsson,  

Anton Sjöberg   

Praktikant el - Emil Wallin,  Christine Singbrant   

SCENOGRAFIAVDELNINGEN  

Scenograf - Jan Olof Ågren   

Scenografassistent - Åsa Persson, Annelie Wemstad   

Rekvisitör - Kennet From, Bosse Larsson, Ola Handberg, Ralf Söderlind, Anton Wennerberg,  

Doreen Möllerström   

Attributör - Britta Rehn, Anton Wennerberg   

Grafisk rekvisita - Cecilia Ohlsson, Johan Skogh   

Assistent-scenografi - Anneli Strömsten, Stefan Norberg, Eifra Santesson   

Tapet - Karin Söderberg   

Snickeri – Dekorverket   

Måleri – Lindin måleri   

Scenografipraktikant - Tove Boysen, Astrid Andersson Lilliehorn   

Hundförare - Karin Strandberg   

Hunden Jonsson - Jindo   

KOSTYMAVDELNINGEN  

Kostymdesigner - Mia Ögren   

Kostymassistent - Ann-Britt Sörlund, Helvi Treffner, Maya Degerlund   

MASKÖR  

Nina Spjuth   

Susanne Unnerstad   

Jessica Svensson Reijs   

Lotta Fischer Levén   

Davors tatuering – Eric Olsson 

LJUDTEKNIKER  

Göran Nylander   

Jonas Lindskog   

David Lindskog   

Lasse Liljeholm   

Eddie Axberg   

Kamerateknik - Dagsljus  

Grafik/VFX - Protoon, Klas Jonsson   

Specialeffekter - Panorama film, Johan Harnesk & Robin Blick   

Stillbildsfotograf - Peter Cederling   

Stunt - Peter Lundberg   

Stuntförare - Janne Lindqvist   

Vapen - Anders Lexne   

Vapentränare - Michael Kellerman   

Marknadsföring – Jan-Erik Westman 

ÖVRIGA MEDARBETARE:   

Extra regi – Johan Rosell  

Extra fotograf - David Hellman   

2nd unit B-foto - Fredrik Hagström   

2nd unit C-foto - Jose Eduardo Barrios Sotillo   

2nd unit Elassistent - Gabriel Brändholm, Jonas Linde   

2nd unit Ljud - Stefan Brag, Jonathan Dakers   

2nd unit Scripta - Jessica Liander    

Extra Scripta - Linda Wångblad    

Extra Mask - Fanny Simonsen Rätz   

Extra Mask - Madeleine Törnqvist af Ström   

2nd unit Platschef - Martin Torsler   

2nd unit Platsassistent - Lars Mårtensson, Rebecka Gyllenskiöld   

Extra Platsassistent – Martin Wilson   

2nd unit Inspelningsassistent - Anna Månsson   

B-REEL   

Produktionsekonom - Malin Andersson   

Juridik – Emil Ödling 

Controller ekonomi - Ulla Fluur   

Biträdande producent – Cecilia Nessen 

CHIMNEY:   

Exekutiv Post Producent - Fredrik Zander   

Postproducent - Hanna Celikel   

Colorist  - Carl Skaff   

Konform  - Felicia Semitjov   

Ljudsupervisor  - Per Sundström, Thomas Huhn   

Dialog  - Per Nyström, Thomas Huhn, Nicklas Lindh   

Ljudeffekter - Tom van Hesch, Andreas Mellqvist, Per Sundström   

Tramp - Ulf Olausson, Lucas Nilsson, Ingela Jönsson   

Logg Synk - Hilton Jones, Axel Hedberg   

Digital Leverans - Rickard Sporrong   

Klipp recaps - Andreas Brixter   

Producerat av B-Reel 

Exekutiv producent, ZDF – Wolfgang Feindt 

Exekutive producent, ZDF – Tasja Abel 

Associerad producent, ZDF – Sebastian Lûckel 

Exekutive producent – Anette Mattsson 

Co-producent – Lisa Widén 

Projektledare, SVT – Kristian Hoberstorfer 

En samproduktion mellan

Sveriges Television

ZDF

ZDF Enterprises

Filmregion Stockholm-Mälardalen / Film Capital Stockholm

Motlys

Med stöd av 

Nordisk Film och TV-fond 

Kreativa Europa 

Svenska Filminstitutet