Här är alla vinnare 2015

Foto: SVT

De nominerade till tv-priset Kristallen från alla kanaler kategori för kategori. Vinnaren står i fetstil.

ÅRETS BARN- OCH UNGDOMSPROGRAM:

Bacillakuten (SVT)

Extrema öden (SVT)

Julkalendern, Piratskattens hemlighet (SVT)

Kändisbarnvakten (SVT)

Livet i bokstavslandet (UR)

 

ÅRETS DOKUMENTÄRPROGRAM:

Astrid (SVT)

Att skiljas (SVT)

Brottskod (TV3)

Hunger (SVT)

Ibrahimovic från Rosengård med mer än ett mål (Kanal 5)

 

ÅRETS DOKUSÅPA:

Bonde söker fru (TV4)

Diktatorn (UR)

Hela Sverige bakar (Sjuan)

Paradise Hotel (TV3)

Realitystjärnorna på godset (TV3)

 

ÅRETS FAKTA- OCH AKTUALITETSPROGRAM:

Breaking News (Kanal 5)

Den som får finnas (SVT)

Djävulsdansen (SVT)

Fosterland (SVT)

Programmen som Förändrade TV (UR)

 

ÅRETS GRANSKNING:

Dokument inifrån: Bränn en bil (SVT)

Kalla fakta - Slav i Skåne (TV4)

Trolljägarna (TV3)

Uppdrag granskning: Kommungranskarna i Österåker (SVT)

Uppdrag granskning: Konstbluffen (SVT)

 

ÅRETS HUMORPROGRAM:

Ack Värmland (TV4)

Full Patte (SVT)

Inte ok (TV3)

Morran och Tobias (SVT)

Partaj (Kanal 5)

 

ÅRETS KVINNLIGA PROGRAMLEDARE:

Carina Berg och Christine Meltzer (Kanal 5)

Gry Forssell (TV4)

Malin Gramer (TV3)

Sanna Nielsen (SVT)

 

ÅRETS KVINNLIGA SKÅDESPELARE I EN TV-PRODUKTION:

Christine Meltzer i Partaj (Kanal 5)

Lena Endre i Viva Hate (SVT)

Mia Skäringer i Ack Värmland (TV4)

Moa Gammel i Jordskott (SVT)

Rachel Mohlin i Partaj (Kanal 5)

 

ÅRETS LIVSSTILSPROGRAM:

Alla är fotografer (SVT)

Arga Snickaren VIP (Kanal 5)

Gift vid första ögonkastet (SVT)

Historieätarna (SVT)

Husdrömmar (SVT)

 

ÅRETS MANLIGE PROGRAMLEDARE:

David Hellenius (TV4)

Erik Ekstrand och Mackan Edlund (TV6)

Filip Hammar & Fredrik Wikingsson (Kanal 5)

Lasse Kronér (SVT)

 

ÅRETS MANLIGE SKÅDESPELARE I EN TV-PRODUKTION:

Adam Lundgren i Blå ögon (SVT)

David Sundin i Inte OK (TV3)

Göran Ragnerstam i Jordskott  (SVT)

Johan Petersson i Partaj  (Kanal 5)

Peter Andersson i Viva Hate (SVT)

 

ÅRETS PROGRAM:

Ack Värmland (TV4)

Breaking News (Kanal 5)

Morran och Tobias (SVT)

Parneviks (TV3)

 

ÅRETS REALITYPROGRAM:

Berg & Meltzer i Europa (Kanal 5)

Klippans karaokecup (SVT)

Lyckliga gatan (TV4)

Parneviks (TV3)

Ska vi göra slut? (Kanal 5)

 

ÅRETS SPORT-TV-PROFIL:

André Pops (SVT)

Anna Brolin (TV4)

Frida Nordstrand (TV3)

Roberto Vacchi (Eurosport)

 

ÅRETS TV-DRAMA:

Blå Ögon (SVT)

Jordskott (SVT)

Portkod 1525 (SVT)

Torpederna (TV4)

Viva Hate (SVT)

 

ÅRETS TV-PERSONLIGHET:

Draken, Bolibompa (SVT)

Gunilla Persson, Svenska Hollywoodfruar (TV3)

Marcus Oscarsson, Nyhetsmorgon (TV4)

Mia Parnevik, Parneviks (TV3)

Sefik Ibrahimovic, Ibrahimovic från Rosengård med mer än ett mål (Kanal 5)

 

ÅRETS UNDERHÅLLNINGSPROGRAM:

Idol (TV4)

Let's Dance (TV4)

Melodifestivalen 2015 (SVT)

Ninja Warrior (Kanal 5)

På spåret (SVT)