(Listade i den ordning de presenterades)
Bästa kvinnliga biroll
Lia Boysen för rollen som Vera i Sök.
Övriga nominerade: Lena Endre för Vonna i Göta Kanal 2 och Lena Nyman för Edith i Att göra en pudel.
Bästa manliga biroll
Anders A Rosendahl för rollen som Roffe i Hemligheten.
Övriga nominerade: Peter Engman för Håkan i När mörkret faller och David Johnson för David i Farväl Falkenberg.
Bästa dokumentärfilm
Vikarien av Åsa Blanck och Johan Palmgren.
Övriga nominerade: Alice och jag av Rebecka Rasmusson och Jag minns Håkan Alexandersson av Carl Johan de Geer.
Hedersbaggen
Nils-Petter Sundgren för sin långa karriär som filmrecensent.
Gullspiran
Catti Edfeldt för sina insatser för svensk barn- och ungdomsfilm.
Bästa manuskript
Ylva Gustavsson och Hans Renhäll för Förortsungar.
Övriga nominerade: Jesper Ganslandt och Fredrik Wenzel för Farväl Falkenberg och Anders Nilsson för När mörkret faller.
Bästa regi
Ylva Gustavsson och Catti Edfeldt för Förortsungar.
Övriga nominerade: Jesper Ganslandt för Farväl Falkenberg och Anders Nilsson för När mörkret faller.
Bästa kvinnliga huvudroll
Haddy Jallow för rollen som Fatou i Säg att du älskar mig.
Övriga nominerade: Oldoz Javidi för Leyla i När mörkret faller och Amanda Ooms för Lisa i Sök.
Bästa manliga huvudroll
Gustaf Skarsgård för rollen som Johan i Förortsungar.
Övriga nominerade: Jonas Karlsson för rollen som Anders i Offside och Anastasios Soulis för Jonas i Underbara älskade.
Ingmar Bergmanpriset
Angela Kovacs. ”En skådespelerska med enorm entusiasm. Priset ska ses som en uppmaning till landets regissörer att använda sig av denna kvinna”
Bästa kortfilm
Aldrig som första gången av Jonas Odell.
Övriga nominerade: Mannen som inte kom någonstans av Peter Larsson och Tillväxtsjukan av Klara Swantesson.
Bästa utländska film
De andras liv av Florian Henckel von Donnersmarck.
Övriga nominerade: Att återvända av Pedro Almodóvar och Babel av Alejandro González Iñárritu.
Bästa foto
Linus Sandgren för fotot i Storm.
Övriga nominerade: Crille Forsberg för Om Gud vill och Peter Gerdehag för Hästmannen.
Bästa prestation ljud
Fabian Torsson för Förortsungar.
Bästa prestation bild
Marina Krig för Tusenbröder – Återkomsten.
Bästa film
Förortsungar
Övriga nominerade: Farväl Falkenberg och Storm.
Biopublikens pris
Underbara älskade.
Övriga nominerade: Offside och Storm. Tittarna röstade och 87.789 samtal registrerades.