SVT1Söndagar 21.00

Medverkande och medarbetare i Midnattssol

Midnattssol.

Här är alla skådespelare och medarbetare i SVT:s dramaserie Midnattssol. Seriestart söndag 23 oktober 21.00 i SVT Play och SVT1.

EN PRODUKTION AV NICE DRAMA & ATLANTIQUE PRODUCTIONS

I SAMPRODUKTION MED SVT,  CANAL+  &  FILMPOOL NORD

MED STÖD FRÅN NORDISK FILM&TV FOND & CREATIVE EUROPÉ MEDIA

SKAPAD OCH REGISSERAD AV MÅRLIND & STEIN

BASERAD PÅ EN IDÉ AV PATRICK NEBOUT & HENRIK JANSSON – SCHWEIZER

MANUS AV MÅNS MÅRLIND

 

MEDVERKANDE I BOKSTAVSORDNING

                                                                      

ALBIN GRENHOLM

AMANDA JANSSON

ANITTA SUIKKARI

ANNA AZCÁRATE

ANTON RAUKOLA

ASLAK MATHIS GAUP

CAMELIA CHENNAOUI

CHARLOTTE LINDMARK

DAVID KRISTIANSEN

DENIS LAVANT

EDITHA DOMINGO                                                                 

EDVIN BREDEFELDT

ERIK EDLER

FRANCK NECKEBROCK

FREDRIC THURFJELL

GUSTAF HAMMARSTEN

GUSTAF SUNDGREN

GUSTAV MELLBIN

GÖRAN FORSMARK

HENRIK GUSTAFSSON

HELENA LINDEGREN

HJALMAR LINDMARK

HUGO EMRETSSON

IGGY MALMBORG

INGEMAR RAUKALA

INGER EIRA

JAKOB HULTCRANTZ HANSSON

JALILA TALEMSI

JEAN-LOUIS BONNET

JEMAA KHADRI

JENS LUNDMANN

JÉRÉMY CORALLO

JESPER JOHANSSON

JESPER SJÖLANDER

JESSICA GRABOWSKY

JOHANNA SUNDGREN MANGI

JULIE DANLEBAC

KARI-MATTI BRUUN

KAROLINA FURBERG

LISA HENNI

LEILA BEKHTI

LOVISA BOSTRÖM

MALIN PERSSON

MARJA LISA THOMASSON

MARTIN SUNDBOM

MAURITZ ELVINGSSON

MAXIDA MÄRAK

OLIVIER GOURMET

OMID KHANSARI

OSCAR SKAGERBERG

PASI HAAPALA                                                                             

PAVVA PITTJA

PELLE HEIKKILÄ

PETER MÖRLIN

PETER STORMARE

PHILIPPE DU JANERAND

PONTUS WIKSTRÖM

PÄR ANDERSSON

RICHARD ULFSÄTER

RIKARD HAAPALA

RODOLPHE CONGÉ

ROLF DEGERLUND

SABINA HEITMANN

SEDINA BALDÉ

SOFIA JANNOK

SOFIA LEDARP

TOMAS GLAVING

                                                                      

 

EXEKUTIVA PRODUCENTER     

STEFAN BARON

MIKAEL WALLEN

HENRIK JANSSON- SCHWEIZER

OLIVIER BIBAS

PATRICK NEBOUT

 

PRODUCENTER                                                                               

JAN MARNELL

MARC JENNY

                                                    

FOTO                                                                                                                                                   

ERIK SOHLSTRÖM    

                                                                                                                                                                                               

KLIPPNING                                        

KRISTOFER NORDIN,  HÅKAN KARLSSON & BJÖRN STEIN

                          

PRODUKTIONSDESIGNER                                                                                                                            

NIELS SEJER

                                                                                                                                                                                

SCENOGRAFER                                                                                                                                          

PERNILLA OLSSON

                                                                                                                                                                     

BETSY ÅNGERMAN

 

KOSTYMDESIGNER                                                                                                                      

ULRIKA SJÖLIN

                                        

MASKDESIGNER                                                                           

ERICA SPETZIG          

                                

LINJEPRODUCENT                                                                

ANNA BJÖRK

 

PRODUKTIONSLEDARE                                        

EMMA KARLSSON

 

PRODUKTIONSKOORDINATOR                                

JOSEFIN LUNDGREN

 

PRODUKTIONSKOORDINATOR                                

JOEL BURMAN

 

 

FAD                                                                               

JON BLÅHED                                                                                   

SUSANNE FALCK

                                 

SAD                                                                          

MAJA LINDSTRÖM                                                                                                                                                                                                                         

HENRI RONDAHL

 

SCRIPTA                                                          

KERSTIN SUNDBERG

 

PRODUKTIONSASSISTANT                                       

CAROLINA HENRIKSSON

 

MANUSKOORDINATOR / REGIASSISTENT                    

KRISTOFFER MALMSTEN

 

 RESEARCH                                                                                                

ÅSA SIMMA

 

TILLSTÅNDSKOORDINATOR                                  

SHAJAN KOZEGARY   

                                 

CHAUFFÖRER                                                        

CHRISTIAN LIDMAN                                                                                                                                                                                                                    

STEFAN HEOUITA                                                                                                                                                                                                                          

OSCAR JÄRVI

 

2ND UNIT REGI & KLIPPASSISTENT              

MARTIN MORK                                                                                                                                                                                                  

ROLLSÄTTARE                                                                                 

JEANETTE KLINTBERG

 

STATISTCASTING                                                                             

LENA WINTHER

 

STATISTASSISTENT                                                                          

JESPER JOHANSSON

 

KOSTYMÖRER           

HEGE HÅDELL RIKSFJORD

ANJA DAVIDSON

 

KOSTYMASSISTENTER                                                                     

JAÈL BRANDSTRÖM                                                                                                                                  

JULIA GRANLUND

SEBASTIAN SELMER

ANKE LAERENBERGH   

ANGELICA BOUTZAS

HEIDI LARSEN                                                      

 

MASKÖR                          

TOVE JANSSON

MASKASSISTENT       

MALIN ANDERSSON

                                                                                                        

SMINK & HÅR                                                                                  

NINA HULTMAN (LEILA BEKHTI)

 

DESIGN SPECIALMASK                                                           

LOVE LARSON 

 

SPECIALMASKÖRER                                                                         

OSKAR WALLROTH

MATTIAS BERG

                                                                      

                                                                      

SFX ATTRIBUTMAKARE                                                                  

NIKLAS HERMANSSON

 

REKVISITA                                                                                       

OLA HANDBERG                                                                      

ÅSA NILSSON

SARA SJÖGREN

EMMA SKOOG

 

REKVISITAASSISTENT                                                                      

TOR KARLSSON

                                                                      

SCENOGRAFIASSISTENT                                                                   

HILLEVI RHODIN

KENT STURK

 

ATTRIBUTÖR                                                                                   

CALLE SJÖLIN

LOTTA GRÅBERG

 

ATTRIBUTÖRSASSISTENTER

SUSANNA LAGERBORG

ANTON WENNERBERG

                                                                                                                                                                               

PLATSCHEF & PLATSLETARE

JENS LUNDMAN

JERK SCHUITEMA

                  

DIALOG- &  DIALEKTCOACH  FÖR LEILA BEKHTI

DANY HERICOURT

                                                                                                        

DIALOGCOACH SAMISKA                                

PER JOSEF IDIVUOMA

 

B-FOTO                                                                                             

CEASAR VILLALBA                                                                

ORIOL MURCIA                                                                       

DANIEL WANNBERG

                                                                                                        

C-FOTO                                                                                             

TOMMY JANSSON                                                                   

TOBIAS BILLBY VIDING

 

VIDEOASSISTENTER                                                                         

ADAM SÖDERHOLM

KIM BERTILSSON

 

KAMERAOPERATÖR / STEADYCAM                                                 

FLEMMING LAYBORN

 

B-FOTO  2 KAMERA                                                                        

KIM MIELL

THOMAS HOLM DELEURANG

 

C-FOTO 2 KAMERA                                                                         

JOEL LINDGREN

TOMMY SANDBERG

 

VIDEOASSISTENT 2 CAMERA                                                         

FREDRIKA ÖBERG

 

DIT                                                                                                 

PAULINA PERSSON

JONAS BÖRJESSON

REBECCA MOEN

BJÖRN LILJEGRÄÄS  

 

BELYSNINGSMÄSTARE                                                                     

KRISTIAN BERGSTRÖM                       

                                                                      

BEST BOY                                                                                        

MACIEJ GIEMZA

 

ELEKTRIKER                                                                                    

OLLE SUNDBERG

TORULF ÖHMAN                                                                     

                                                                                                                                                                                

PASSARE                   

JONATHAN LEE

EMIL HALL

HENRIK GUSTAVSSON                                                          

                                                                      

PASSARASSISTENTER                                                                       

MARK HOLLAMBY

ADRIAN WESTER

 

LJUDTEKNIKER         

THOMAS HELLSTRÖM

 

BOMOPERATÖR        

OSCAR LOVNÉR

                                                                      

STILLBILDSFOTOGRAF                                                                     

ULRICA MALM

                                                                                              

STUNT                                                                                              

STUNTMAKERS

 

STUNTANSVARIG                                                                             

MARTIN ZETTERLUND

 

UNDERVATTENKAMERA                                                                  

ERIC BÖRJESON

 

VAPENKONSULT                                                                               

ANDERS LEXNE

POSTPRODUKTIONSANSVARIG                                                        

ERIC BASSOFF

 

POSTPRODUKTIONSASSISTENT                                                        

CHRISTOPHE GAGNOT

 

LJUDLÄGGARE

NICOLAS BOURGEOIS

SEBASTIEN JEANNOT

ALEXANDRE HERNANDEZ

 

LJUDLÄGGARE DIALOG                                                                   

ANNE DELACOUR

 

KLIPPASSISTENTER

NAFI DICKO

PETER WAGNER LASSEN

 

TRAMP                                                                                             

PASCAL DEDEYE

GILLES MARSALLET

LJUDTEKNIKER TRAMP                                                                   

SAM ROUILLARD

 

LJUDLÄGGARE PÅLÄGG                                                                  

CHRISTOPHE LEROY

 

COLORISTER                                                                                    

JEAN CLEMENT SORET

KAI VAN BEERS

MATTHIEU TOULLET

 

VINJETT                                                                                           

ANNA LINDKVIST KAVORKA

 

GRAFISK FORM                                                                                

BRETT & CIE

 

VISUELLA EFFEKTER

COPIRATE

MPC

 

LAB

ECLAIR

 

SPECIALEFFEKTER                                                                           

PANORAMA SFX

 

SFX-ANSVARIG                                                                                 

JOHAN HARNESK

 

MUSIK KOMPONERAD, FRAMFÖRD

OCH PRODUCERAD AV                                                                    

NATHANIEL MECHALY

 

TEXT OCH SÅNG AV                                                                            

RACHEL CLAUDIO

 

JOJK                                                                                                                              

MAXIDA MÄRAK ( inclusive vinjett )

SOFIA JANNOK

 

PROGRAMMERING                                                   

NATHANIEL MECHALY & ANTONIO GAMBALE

INSPELAD HOS                                                                                    

NX STUDIO

MUSIK MIXAD AV                                                                               

ANTONIO GAMBALE

MIXASSISTENT                                                                                    

NELSON MALLEUS

MUSIKANSVARIG                                                                                                   

DENIS FURNE

 

NICE DRAMA TEAM

 

EKONOMI                                                                                         

ANNICA SUNDSTRÖM

 

PRODUKTIONSREVISOR                                                          

HELENE KARLSSON

 

POSTPRODUKTION SVERIGE                              

SONJA HERMELE

 

 

ATLANTIQUE PRODUCTIONS TEAM

 

URIDIK OCH FÖRHANDLINGAR                                          

THIERRY VILLEROY

 

EKONOMI                                                                                                                            

BENJAMIN REY

THOMAS PASQUIER

 

PRODUKTIONSREVISOR                                                                             

MARYSE ODY

 

 

 

CANAL+

FABRICE DE LA PATELLIERE

DOMINIQUE JUBIN

VERA PETELKIAN

FABIENNE MASSON

 

 

SVT

CHRISTIAN WIKANDER, Programchef

MARCOS HELLBERG, Projektledare

JAN-ERIK WESTMAN, Press & Marknadsföring

 

 

FILMPOOL NORD

PER-ERIK SVENSSON

 

 

 

FRANSKT TEAM                          

 

FAD                                                                                   

DAVID CAMPI LEMAIRE

ROLLSÄTTARE               

EMMANUELLE PREVOST

HÅR & SMINK                                                                                       

STEPHANE ROBERT

SCENOGRAF                                                                                          

VALERIE CHEMAIN

KOSTYMASSISTENT                                                                                            

JETTE KRAGHEDE

KOSTYMASSISTENT  

EMMANUELLE BELLOCQ

GRAFISK DESIGN                                                                                  

GEORGES KAFIAN

SCENOGRAFIASSISTENT                                                                        

KARIN RIEDEL

REKVISITA                                                                                             

ETIENNE MERCIER

REKVISITAASSISTENT                                                                            

XAVIER LONGUET

INSPELNINGSLEDARE                                                                             

FRANCOIS PERILLAT

PRODUKTIONSKOORDINATOR                                                               

MARIE MAC FERRAN

PLATSCHEF                                                                                            

CHRISTINE MOARBES

ASSISTERANDE ROLLSÄTTARE                                                              

FRANCOIS RIVIERE

STATIST CASTING                                                                                  

STEPHANIE TESSANDIER

MANUSKOORDINATOR                                                                           

ANGELIQUE ROBERT

SAD                                                                                                       

ALEXANDRE TALMON

REGIASSISTENT                                                                                     

MARIE GERVAIS

LJUDTEKNIKER                                                                                      

SAMUEL COHEN

BOMOPERATÖR                                                                                       

JONATHAN ACBARD

B-FOTO                                                                                                   

JULIETTE CASTANIER

JULIEN PAMART

C-FOTO                                                                                                    

MARGAUX PATUREL

AGATHE DERCOURT

VIDEOASSISTENT                                                                                     

ANOUK TOURLIERE

KAMERAOPERATÖR                                                                                  

NICOLAS DOLLANDER

BELYSNINGSMÄSTARE                                                                            

ERIC CUFFINI

ELEKTRIKER                                                                                            

MICHEL BOISSY

PASCAL CLEMENT

GENERATOROPERATÖR                                                                            

DOMINIQUE QUEROU

ROBERT POLONIA

PASSARE                            

STEPHANE BIRZIN

PASSARASSISTENTER                                                                               

REMY FREESS

YANNICK FREESS

 

PRODUKTIONSTJÄNSTER I MOROCCO      

AGORA FILMS