Erik Ingare, intendent vid Uppsala Auktionskammare. Foto: Pontus Stark

Auktionsbluff avslöjades i Uppsala – 'exklusiv' pall visade sig vara värd några tusenlappar

Uppdaterad

En pall som uppgavs vara skapad av en berömd svensk möbelarkitekt på 1930-talet var i själva verket snickrad i Storvreta på 1970-talet. Pallen auktionerades tidigare ut för hundratusentals kronor – nu ligger startbudet på några tusenlappar.

Hur det kan komma sig att pallen från allra första början uppgavs vara ett verk av välkände Axel Einar Hjorth är oklart. Klart är i alla fall att den vid auktioner i bland annat London och Paris sålts för hundratusentals kronor. Nu har den riktige upphovsmannen uppdagats i Uppsala. Erik Ingare, intendent vid Uppsala Auktionskammare berättar om hur allting började:

– I höstas kom en privatperson in och sa ”jag vet var den här är gjord.”

Se klippet för att höra hela historien.