Webbläsaren stöds inte

SVT stödjer inte uppspelning i din webbläsare. Vi rekommenderar därför att du byter till en annan webbläsare.
Erik Ingare, intendent vid Uppsala Auktionskammare. Foto: Pontus Stark

Auktionsbluff avslöjades i Uppsala – 'exklusiv' pall visade sig vara värd några tusenlappar

Uppdaterad

En pall som uppgavs vara skapad av en berömd svensk möbelarkitekt på 1930-talet var i själva verket snickrad i Storvreta på 1970-talet. Pallen auktionerades tidigare ut för hundratusentals kronor – nu ligger startbudet på några tusenlappar.

Hur det kan komma sig att pallen från allra första början uppgavs vara ett verk av välkände Axel Einar Hjorth är oklart. Klart är i alla fall att den vid auktioner i bland annat London och Paris sålts för hundratusentals kronor. Nu har den riktige upphovsmannen uppdagats i Uppsala. Erik Ingare, intendent vid Uppsala Auktionskammare berättar om hur allting började:

– I höstas kom en privatperson in och sa ”jag vet var den här är gjord.”

Se klippet för att höra hela historien.

Lokal. Lättanvänd. Opartisk. Ladda ner appen nu!

Hämta SVT Nyheter i App StoreLadda ned SVT Nyheter på Google Play