Initiativet har kopierats från Västerbotten och Västernorrland vill etablera ett samarbeta med grannlänet i frågor som rör villkoren för kvinnors företagande.
”Kvinnor verkar inom framtidsbranscher med andra affärsmodeller” menar Petra Forsström, näringslivschef i Härnösand och pekar på att det kan skapa problem för deras företagande.
Under tisdagen hade 4K sin första träff i Härnösand och förhoppningen är att den här samverkansmodellen i det längre loppet ska skapa ett bredare och mer hållbart näringsliv i Väsernorrland.
Knappt 30 procent är kvinnor
Representanter från länets alla kommuner deltar, men det är Härnösands kommun i samarbete med landshövding Carin Jämtin som håller i det hela.
– Företagande är fortfarande ojämlikt. Drygt 70 procent av företagarna i Västernorrland är män och bara knappt 30 % i länet är kvinnor, säger Västernorrlands landshövding Carin Jämtin som var på plats vid tisdagens träff.
Se och hör henne och Härnösands näringslivschef Petra Forsström förklara varför ett nätverk för kvinnligt företagande i länet behövs.
(Fotnot: 4K står för ”kompetens, kapital, kontakter och kunder”.)