Danmark har bjudit in det ryskkontrollerade företaget Nordstream 2 AG att delta i undersökningen och bärgningen av det föremålet som för en vecka sedan påträffades vid en besiktning av den saboterade rörledningen Nord Stream. Under fredagen stod det klart att det ryska företaget tackar ja till att medverka, rapporterar Reuters.
"Det är verkligen positiva nyheter när ägaren av rörledningen bjuds in att delta i mycket viktiga faser av utredningen," säger
Dmitrij Peskov, talesperson för Kreml på fredagen,
För en vecka sedan som danska myndigheter meddelade att de hittat ett cylinderformat föremål på 40 gånger 16 centimeter vid en besiktning, rapporterar Reuters.
Danska myndigheter har undersökt objektet som observerats vid Nord Stream 2-rörledningen i Östersjön. Det bedöms fortfarande att föremålet inte omedelbart utgör en säkerhetsrisk. Även det norska försvaret kommer delta i bärgningen, skriver den danska Energistyrelsen.