Debattinlägg

Vi måste göra upp med bilden av KD som homofober

Michael Anefur, ordförande för Kristdemokraternas framtidsgrupp:

KRISTDEMOKRATERNA Uppenbart är det så att kristdemokrater upplevs som homofoba av många människor. Men i partiets principprogram kan man läsa om allas lika, unika och okränkbara värde. Med detta som utgångspunkt kan kristdemokratin inte vara homofobisk. Kristdemokraterna borde vara de som står först i ledet för allas möjlighet att bli respekterade. Med detta som bakgrund bör partiet nu genomföra ett ordentligt samtal om hur en samlad politik inom HBTQ-frågor ska se ut, skriver Michael Anefur, ordförande i Kristdemokraternas framtidsgrupp.

I den valanalys som Kristdemokraterna genomfört framgår det att det fanns tre områden som hindrade väljare att ens prata med våra valarbetare och än mindre ge oss förtroendet med sin röst. Det var i fallande ordning sjukförsäkringssystemet, uppfattningen att man måste vara kristen för att rösta KD samt uppfattningen att KD inte gillar homosexuella. Enligt våra valarbetare var detta frågor som var vanligt förekommande och som hindrade ett bättre valresultat.

Uppenbart är det så att kristdemokrater upplevs som homofoba av många människor. Självklart finns det en vilja från politiska med- och motspelare att klistra en sådan etikett på partiet. Lika uppenbart är det att enskilda kristdemokrater genom åren uttryckt sig på sätt som inte går att försvara eller ställa sig bakom. Vad partiet då har att göra är att backa tillbaka till sitt principprogram och läsa om allas lika, unika och okränkbara värde oavsett kön, ålder, social position, etnisk och religiös tillhörighet eller sexuell identitet. Med detta som utgångspunkt kan kristdemokratin inte vara homofobisk, kan inte rangordna människor utifrån sexuell identitet. Kristdemokraterna borde vara de som står först i ledet för allas möjlighet att bli respekterade. Med detta som bakgrund bör partiet nu genomföra ett ordentligt samtal om hur en samlad politik inom HBTQ-frågor ska se ut.

Något tillspetsat kan man säga att idag kan varje enskild kristdemokrat ha sin egen uppfattning och hävda att just den är partiets! Så kan det inte vara och därför måste även dessa frågor diskuteras både djupt och ärligt inom partiet.

Kristdemokraterna har ofta som enda politiskt parti vågat tala om och hantera frågor som rör värde och etik även när detta varit svåra frågor utan enkla svartvita svar. Partiet vill alltid sätta ett barnperspektiv på politiska beslut. Just barnperspektivet och barns rätt till en mamma och pappa låg till grund för kristdemokraternas nej till homosexuellas möjlighet att adoptera. Utgångspunkten var inte den vuxnes rätt till barn utan barns rätt till föräldrar. Gott så, men hur ska partiet i framtiden ställa sig till ensamståendes möjlighet att adoptera? Inte heller då finns det både en mamma och en pappa. Hur ska partiet hantera att homosexuellas rätt till adoption idag är svensk lag?

Många Kristdemokrater arbetar hårt för att kristna Irakier ska få asyl i Sverige och inte skickas tillbaka till Irak med risk för dödsdomar på grund av sin religion. Samtidigt söker homosexuella Irakier asyl i Sverige, även de riskerar dödsstraff vid utvisning. Är kristdemokrater lika engagerade i de homosexuellas situation, om inte varför?

Kristdemokraterna förordade i äktenskapsfrågan en civilrättslig lösning för alla par lik den ordning som finns i flera europeiska länder. Hur kan denna hållning utvecklas och arbetas med?

Kristdemokraterna har som ett värdeorienterat parti att utifrån sina grundvärderingar och principer utveckla sin politik i den aktuella samhällskontexten. Inte alltid kommer resultatet att bli populärt men kristdemokraterna ska följa sina värderingar även om inte alla håller med.

För att kristdemokraterna ska bli ett parti med större stöd och inflytande krävs att partiets grundvärderingar får uttryck i praktisk politik även inom HBTQ-frågorna. Detta är inte detsamma som att kristdemokraterna alltid måste landa i samma ståndpunkter som liberaler eller RFSL. Men grundkravet är att partiet har en samlad politik, stadigt grundad i sin egen värdetradition och att allas lika, unika och okränkbara värde inte tas bort eller förminskas. Det är detta arbete som alla vi kristdemokrater nu måste genomföra för att framstå som trovärdiga.

Om SVT Opinion

Debattinlägget ovan är från SVT Opinion. Innehållet är debattörens egen uppfattning – inte SVT:s.