OS 1912: Svenska medaljörer

De svenska medaljörerna vid OS i Stockholm 1912 - listade i bokstavsordning.

Adolf Bergman Dragkamp Guld

Alfred Swahn Sportskytte (Löpande hjort enkelskott) Guld

Adolf Bergman Dragkamp Guld

Alfred Swahn Sportskytte (Löpande hjort enkelskott, lag) Guld

Alfred Swahn Sportskytte (Pistol eller revolver lag, 30 m, Guld

Algot Lönn  Cykel (lag landsväg) Guld

Alvar Thirel Segling (8- meters klassen) Silver

Anders Ahlgren Brottning (Grekisk-romersk-stil, mellanvikt-B) Silver

Arthur Nordenswan Sportskytte (Miniatyrgevär Lag 50 m) Silver

Arvid Andersson Dragkamp Guld

August Gustafsson Dragkamp Guld

Axel Nordlander Ridsport (Fälttävlan Ind) Guld

Axel Nordlander Ridsport (Fälttävlan lag) Guld

Axel Wilhelm Persson Cykel (lag landsväg) Guld

Bengt Heyman Segling (12 meters klassen) Silver

Bernhard Larsson Sportskytte (Fritt gevär 300 m Helmatch Lag) Brons

Bernhard Larsson Sportskytte (Miniatyrgevär lag 25 m) Guld

Bertil G:son Uggla Friidrott (stavhopp) Brons

Bror Fock Friidrott (Stav) Silver

Carl Björkman Sportskytte (Miniatyrgevär lag 25 m) Guld

Carl Björkman Sportskytte (Armégevär lagtävlan) Brons

Carl Bonde Ridsport (Dressyr Ind) Guld

Carl Hellström Segling (12 meters klassen) Silver

Carl Jonsson Dragkamp Guld

Carl Kempe Tennis (singel) Silver

Carl Erik Lindqvist Segling (12 meters klassen) Silver

Carl Erik Svensson Gymnastik (Trupptävlan, svenskt system) Guld

Carl Herbert Lindström Dragkamp Guld

Charles Lomberg Friidrott (tiokamp) Silver

Claes Johansson Brottning (Grekisk-romersk, mellanvikt A) Guld

Conrad Brunkman Rodd (Fyror inriggade, med styrman) Silver

Dick Bergström Segling (12-metersklassen) Silver

Edvin Mathiasson Brottning (Grekisk-romersk, lättvikt) Brons

Edvard Benedickts Sportskytte (Fritt gevär 300 m Helmatch Lag) Silver

Emil Henriques Segling (12-metersklassen Silver

Emil Magnusson Friidrott (Diskus) Brons

Eric Lemming Friidrott (spjut) Guld

Eric Sandberg Segling (6-metersklassen) Brons

Erik Adlerz Simning (Höga hopp) Guld

Erik Adlerz Simning (Varierade hopp) Guld

Erik Almlöf Friidrott (Tresteg) Brons

Erik Blomqvist Sportskytte (Fritt gevär 300 m Helmatch Lag) Guld

Erik Boström Sportskytte (Miniatyrgevär Lag 50 m) Silver

Erik Carlberg Sportskytte Miniatyrgevär Lag 50 m Silver

Erik Carlberg Sportskytte (Armégevär lagtävlan) Silver

Erik Carlberg Sportskytte (Miniatyrgevär lag 25 m) Guld

Erik Carlberg Sportskytte (Pistol eller revolver lag, 30 m) Guld

Erik Fredriksson Dragkamp Guld

Erik Friborg Cykel (lag landsväg) Guld

Erik Larsson Dragkamp Guld

Erik Wallerius Segling (12-metersklassen) Guld

Ernst Casparsson Ridsport (fälttävlan) Guld

Filip Ericsson Segling (10-metersklassen) Guld

Folke Johnson Segling (12-metersklassen) Silver

Georg de Laval Modern Femkamp  Brons

Georg de Lawal Sportskytte (Miniatyrgevär Lag 50 m) Silver

Georg Åberg Friidrott (Tresteg) Silver

Georg Åberg Friidrott (Längd) Brons

Gideon Eriksson Sportskytte (Armégevär lagtävlan) Brons

Gunnar Zetterwall Tennis (Herrdubbel) Silver

Gunnar Zettewall Tennis (Mixeddubbel) Brons

Gustaf Boivien Sportskytte (Fritt gevär 300 m Helmatch Lag) Guld

Gustaf Holmér Friidrott (Tiokamp) Brons

Gustaf Kilman Ridsport (Prishoppning lag) Guld

Gustaf Lewenhaupt Ridsport (Prishoppning lag) Guld

Gustaf Lilliehöök Modern Femkamp Guld

Gustaf Lindblom Friidrott (tresteg) Guld

Gustaf Adolf Blomgren Simning (Varierade hopp) Brons

Gustav Adolf Jonsson  Sportskytte (Armégevär lagtävlan) Guld

Gustaf A Boltstern Ridsport (Dressyr ind) Silver

Gustav Malmström Brottning (Grekisk-romersk lättvikt) Silver

Gösta Åsbrink Modern Femkamp Silver

Hans von Blixen Ridsport (Dressyr ind) Brons

Han von Rosen Ridsport (prishoppning lag) Guld

Harald Sandberg Segling (12-metersklassen) Brons

Harald Wallerius Segling (6-metersklassen) Guld

Harry Rosenswärd Segling (6-metersklassen) Guld

Herbert Westermark Segling (8-metersklassen) Silver

Herman Dahlbäck Rodd (Fyror inriggade, med styrman) Silver

Herman Nyberg Segling (6-metersklassen) Guld

Hjalmar Andersson Friidrott (Terränglöpning 8000 m) Silver

Hjalmar Andersson Friidrott (Terränglöpning 3 mannalag) Guld

Hjalmar Johansson Simning (Höga hopp) Silver

Hugo Clason Segling (8-metersklassen) Silver

Hugo Johansson Sportskytte (Armégevär lagtävlan) Brons

Hugo Johansson Sportskytte (Fritt gevär 300 m Helmatch Lag) Guld

Hugo Wieslander Friidrott (Tiokamp) Guld

Humbert Lundén Segling (6-metersklassen) Guld

Ivan Möller Friidrott (4x100 m) Silver

Johan Edman Dragkamp Guld

Johan Hübner von Holst Sportskytte (Fritt gevär 300 m Helmatch Lag) Guld

Johan Hübner von Holst Sportskytte (Miniatyrgevär Lag 50 m) Guld

Johan Hübner von Holst Sportskytte (Miniatyrgevär 25 m 3 sek skjuttid/skott) Silver

Johan Hübner von Holst Sportskytte (Pistol eller revolver, duellskjutning 30 m) Brons

John Eke Friidrott (Terränglöpning 3 mannalag)  Guld

John Eke Friidrott (Terränglöpning 8000 m) Brons

John Jansson  Simning (Höga hopp) Brons

Josef Ternström Friidrott (Terränglöpning 3 mannalag) Guld

Karl August L. Luther Friidrott (4x100 meter) Silver

Knut Lindberg Friidrott (4x100 meter) Silver

Kurt Bergström Segling (8-metersklassen) Silver

Lisa Regnell Simning (Höga hopp) Silver

Margereta Greta Johansson Simning (Höga Hopp) Guld

Mauritz Eriksson Sportskytte (Armégevär lagtävlan)  Brons

Mauritz Eriksson Sportskytte (Fritt gevär 300 m Helmatch lag) Guld

Nils Adlercrutz Ridsport (Fälttävlan lag) Guld

Nils Persson Segling (12-meters klassen) Silver

Nils Westermark Segling (12-meters klassen) Silver

Oscar Swahn Sportskytte (Löpande hjort enkelskott Lag) Guld

Oscar Swahn Sportskytte (Löpande hjort dubbelskott) Brons

Otto Aust Segling (6-meterklassen) Brons

Paul Isberg Segling (10-meterklassen) Guld

Paul Palén Sportskytte (Miniatyrgevär Lag 50 m) Silver

Paul Palén Sportskytte (Miniatyrgevär lag 25 m) Guld

Per Bergman Segling (12-meters klassen) Silver

Per Olof Arvidsson Sportskytte (Löpande hjort enkelskott Lag) Guld

Ragnar Malm Cykel (lag landsväg) Guld

Richard Sällström Segling (12-metersklassen) Silver

Ruben Örtegren Sportskytte (Löpande hjort enkelskott Lag) Silver

Sigrid Fick Tennis (dubbel) Silver

Sigrid Fick Tennis (Mixeddubbel) Brons

Sigurd Kander Segling (12-meters klassen) Silver

Thor Henning Simning (400 m bröst) Silver

Thorild Olsson Friidrott (stavhopp) Silver

Ture Persson Friidrott (4x100 m) Silver

Ture Rosvald Rodd (Fyror inriggade, med styrman) Silver

Tönnes Björkman Sportskytte (Armégevär lagtävlan) Brons

Vilhelm Carlberg Sportskytte (Fritt gevär 300 m Helmatch Lag) Guld

Vilhelm Carlberg Sportskytte (Miniatyrgevär 25 m 3 sek skjuttid/skott) Guld

Vilhelm Carlberg Sportskytte (Miniatyrgevär lag 25 m) Guld

Vilhelm Carlberg Sportskytte (Pistol eller revolver lag, 50 m 60 skott) Silver

Vilhelm Carlberg Sportskytte (Miniatyrgevär Lag 50 m) Silver

Vilhelm Wilkens Rodd (Fyror inriggade, med styrman) Silver

Wilhelm Bruhn-Möller Rodd (Fyror inriggade, med styrman) Silver

Åke Lundberg Sportskytte (Miniatyrgevär lag 25 m) Guld

Åke Lundberg Sportskytte (Miniatyrgevär Lag 50 m) Guld

Åke Lundberg Sportskytte (Pistol eller revolver lag, 50 m 60 skott) Silver

LAG » Vattenpolo Silver

LAG » Gymnastik (Trupptävlan, svenskt system) Guld