Sveriges trupp till OS i London

Sarah Sjöström
Sarah Sjöström

SOK har delat ut OS-biljetter löpande under året och för att bli uttagen ska man ha klarat både internationella kvalregler och de svenska kriterierna för uttagning. SOK har tagit ut truppen i samråd med de olika idrotternas landslagsledningar.

I SOK:s nationella kriterier har varit grundkravet för uttagning att en aktiv ska ha visat att man kan konkurrera om en placering på topp-8. Det kravet kan dock sänkas om det gäller en aktiv som är mycket lovande och bedöms kunna bjuda på topprestationer vid nästkommande OS. Principen "se och lära" är alltså nog så viktig.

Uttagna lag:

Damlag, fotboll (17 aktiva)

Damlag, handboll (14 aktiva)

Herrlag, handboll (14 aktiva)

Dressyrlag, ridsport (4 aktiva)

Fälttävlanslag, ridsport (5 aktiva)

Hoppningslag, ridsport (4 aktiva)

Uttagna enskilda aktiva (listan sorterad på sportens namn):

Henri Hurskainen, badminton

Pär Gerell, bordtennis

Kristian Karlsson, bordtennis

Jens Lundqvist, bordtennis

Jörgen Persson, bordtennis

Salomo N´Tuve, boxning

Anthony Yigit, boxning

Anna Laurell, boxning

Johan Eurén, brottning

Jenny Fransson, brottning

Henna Johansson, brottning

Jimmy Lidberg, brottning

Robert Rosengren, brottning

Sofia Mattsson, brottning

Christine Bjerendal, bågskytte

Emilia Fahlin, cykel

Emma Johansson, cykel

Gustav Larsson, cykel

Isabelle Söderberg, cykel

Alexandra Engen, cykel MTB

Kim Amb, friidrott

Isabellah Andersson, friidrott

Angelica Bengtsson, friidrott

Emma Green Tregaro, friidrott

Alhaji Jeng, friidrott

Ebba Jungmark, friidrott

Moa Hjelmer, friidrott

Carolina Klüft, friidrott

Jessica Samuelsson, friidrott

Michel Tornéus, friidrott

Jonna Adlerteg, gymnastik

Marcus Nyman, judo

Anders Gustafsson, kanot

Henrik Nilsson, kanot

Josefin Nordlöw, kanot

Karin Johansson, kanot

Markus Oscarsson, kanot

Sofia Paldanius, kanot

Lassi Karonen, rodd

Frida Svensson, rodd

Daniel Birgmark, segling

Anton Dahlberg, segling

Niclas Düring, segling

Lisa Ericson, segling

Astrid Gabrielsson, segling

Lotta Harrysson, segling

Anna Kjellberg, segling

Malin Källström, segling

Fredrik Lööf, segling

Rasmus Myrgren, segling

Josefin Olsson, segling

Max Salminen, segling

Jonas von Geijer, segling

Sebastian Östling, segling

Christofer Eskilsson, simhopp

Anna Lindberg, simhopp

Therese Alshammar, simning

Michelle Coleman, simning

Gabriella Fagundez, simning

Lars Frölander, simning

Stina Gardell, simning

Martina Granström, simning

Joline Höstman, simning

Jennie Johansson, simning

Stefan Nystrand, simning

Ida Marko-Varga, simning

Sarah Sjöström, simning

Therese Svendsen, simning

Håkan Dahlby, skyttesport

Therese Lundqvist, skyttesport

Stefan Nilsson, skyttesport

Marcus Svensson, skyttesport

Elin Johansson, taekwondo

Uno Sanli, taekwondo

Sofia Arvidsson, tennis

Johan Brunström tennis

Robert Lindstedt, tennis

Lisa Nordén, triathlon