Marängnästen med kokos

Publicerat:
2019-04-03Tillagningstid:
Ingredienser
8portioner
- 1paketekologiska kikärtor, ca 1 ¼ dl, endast spadet
- ½tskpressad citron
- 2dlströsocker
- 3dlkokosflingor, 100 g
- 2-3mskkokosflingor till garnering
Fyllning
- 4dlvispgrädde
- 250ghallon
- 1paketfryst mango, 250 g
- 4passionsfrukter
Så lagar du
1. Sätt ugnen på 100 grader. Häll av och ta vara på spadet från kikärtorna.
2. Vispa upp spadet och citronsaften till skum med elvisp. Tillsätt sedan sockret lite i taget och fortsätt vispa till en fast maräng. Vänd ner kokosflingorna.
3. Spritsa ut smeten på plåt med bakplåtspapper till runda nästen med fördjupning i mitten eller klicka ut smeten i åtta högar och gör en fördjupning i mitten. Strö över kokosflingor.
4. Grädda mitt i ugnen 2,5–3 timmar tills marängerna lossar från papperet och känns lätta. Stäng av ugnsvärmen och låt dem gärna stå kvar på eftervärmen med ugnsluckan på glänt.
5. Strax före serveringen: Vispa grädden och fördela den i mitten, strö över hallon och mangotärningar. Halvera passionsfrukterna och gröp ur dem och toppa bakelserna med passionsfrukt. Servera.